RINGE, RINGE, RAJA uopšte nije vesela pesmica za decu: Ona vekovima ima jezivo značenje (VIDEO)

Deca se uhvate za ruke i formiraju kolo oko jednog deteta, igraju oko njega i pevaju pesmu

  • 3

"Ringe, ringe, raja" je dečja pesmica koja se se u 17. veku u Londonu odnosila na kugu, opaku bolest koja je odnosila mnoge živote. Međutim, pesmica je nastala mnogo prije toga, a njeno značenje je jezivo.

PRESLATKA VIKTORIJA (5) JE GENIJE: Ona sabira brojeve i recituje pesmice u isto vreme (VIDEO)

"Ring" na engleskom jeziku znaci prsten ili krug, a "Ring of Roses" (crveni prsten, prsten od ruža) označava prve simptome kuge (crvenasti krugovi na koži).

Dakle, engleskoj verziji nema govora o čika Paji, jajima, mućku i čučanju. Radi se o opakoj bolesti koja kosi decu pred sobom. Zbog toga tekst i govori: prsten od ruža, pun džep buketića, a-pćiha, svi padamo.

Prva strofa dečije pesmice govori o bolesti i umiranju, a druga o leku i ozdravljenju: Krave na poljani, pasu lekovito bilje (žablji cvet), a-pćiha, svi skačemo.

U ovoj pesmi spominju se dva cveta, ruža i žablji cvet. Jedan je crvene boje, poput crvenih prstenova koji predstavljaju simptome kuge, a drugi cvet je žut i tradicionalno se koristio kao lek protiv groznice, upala, reume, iritacija kože i slično.

Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy

Pesmica se pevala slično kao i kod nas - deca se uhvate za ruke i formiraju kolo oko jednog deteta, igraju oko njega i pevaju pesmu. Ko je najsporiji u kolu u sledećem krugu stoji u sredini (postaje Rosie-Ružica).

Simbolično, dete u sredini predstavlja osobu obolelu od kuge, samu, izolovanu. U kasnijim verzijama, dete koje stoji u sredini na kraju pesmice poljubi nekoga iz kola i tako ga "zarazi" da ono postane Ružica, te zamene mesta.

Od kada je nastala, pesmica "Ringe, ringe, raja" imala je mnogo prepeva i verzija na različitim jezicima, a kako je prsten od ruža postao čika Paja koji donosi jaja od kojih je jedno mućak, nije izvesno.

U našoj verziji, dete u sredini predstavlja mućak. Deca se vrte u kolu i pevaju pesmicu. Na kraju sva deca čučnu (simbolično popadaju). Koje dete zakasni, postaje mućak i ide u sredinu.

Ringe, ringe, raja

došao čika Paja

pa pojeo jaja,

jedno jaje muć,

a mi deca čuč.

Međutim, koreni ove dečje pesmice sežu još dalje od 17. veka i pošasti koje su morile svet. Smatra se da je ovo u početku bila dečja igra koja se zaista igrala oko ružinog drveta, koje je u paganizmu bilo simbol života, svetlosti, nadarenosti natprirodnim moćima.

Foto - Ilustracija: Profimedia

Dakle, ova dečja pesmica datira još iz paganskog doba. Kijanje, koje se spominje u pesmi, simbolizuje izlazak duše iz tela. Paganski narodi su verovali da duša može da nam pobegne iz tela prilikom jakog kijanja, zbog čega se i razvio običaj da se prilikom kijanja ruka stavlja na usta i nos. Tek kasnije, mnogo kasnije, sa otkrićem bakterija i virusa, stavljanje ruke na usta postalo je način da se spreči širenje bolesti.

Od ovog narodnog verovanja potiče i izraz "duša u nosu" - ovim izrazom saopštavamo da smo toliko iscrpljeni da smo na ivici smrti, duša se popela u nos i samo što ne izađe iz tela.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Trv

    16. avgust 2017 | 22:16

    Pobogu u svemu pesmicama,crtaćima,igrama vidimo neku strašnu zaveru.Ako je istina ovo što piše to se dešavalo pre dva i više vekova.Šta deci da pričamo,ako ono uz šta smo mi odrastali sada ne valja.Verovatno je ispravno da dva muškarca ili dve žene odgajaju decu i pričaju neke svoje pričice.Ostavimo se ovakvih morbidnih stvari.Pevajmo deci ono što su nama naši roditelji pevali,pričajmo priče uz laganu opuštajuću muziku,posvetimo dečici svo naše slobodno vreme pa i uz kuvanje,peglanje jer deca će vremenom svatiti da roditelj mora još nešto uraditi pa će možda i pomoći a uz sve to razviće osećaj za ljubav i pažnju.Manimo se stvaranja kojekakvih zavera i crnih misli.Mislimo pozitivno i lepo za sreću.

  • Alex

    16. avgust 2017 | 21:57

    Ne mracite decu,pustite ih da uzivaju u pesmicama.

  • mama

    16. avgust 2017 | 22:05

    Kihanjem covjek raznosi bakterije, zato se stavlja ruka na usta. A sad kako su to babe objasnjavale to je druga prica

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA