Internet uskoro stiže u svaki "ćošak" Zemlje, Maskovi sateliti postižu sve veće brzine

Dvanaest "pošiljki" satelita do sada je uspešno završilo u orbiti, što je stručnjacima SpaceX-a omogućilo nova testiranja i postizanje sve boljih rezultata

Printscreen: YouTube/Real Engineering

Još jedan ambiciozan projekat Ilona Maska - Starlink, čiji cilj je da putem mreže satelita internet signal stigne i u najzabačenije delove sveta, sve više postaje realnost.

Starlink, za čiji razvoj su zaduženi inženjeri kompanije SpaceX, poslednjih nedelja je intenzivirao slanje malih satelita u zemljinu orbitu, kako bi što bolje i kvalitetnije željena područja pokrio signalom.

Dvanaest "pošiljki" satelita do sada je uspešno završilo u orbiti, što je stručnjacima SpaceX-a omogućilo nova testiranja i postizanje sve boljih rezultata.

Međutim, veliki problem satelitske distribucije internet je latencija, odnosno kašnjenje signala. Mask je obećao da će taj problem biti rešen u najskorijem roku.

Pre nekoliko nedelja latencija je iznosila 25 do 35 milisekundi, ali je sada dodatno smanjenja - pa je tako npr. omogućeno nesmetano igranje multiplejer video igara.

Inženjerka Kejt Tajs kaže da su, tokom poslednjih testiranja, uspeli da postignu brzinu prenosa podataka od preko 100 Mb/s. Prethodno su iz SpaceX-a tvrdili kako njihov satelitski internet postiže brzinu oko 60 Mb/s, da bi sada postignuta bila gotovo duplo veća.

Slanjem novih satelita u orbitu brzina prenosa bi trebalo da još dodatno da bude povećana, pošto će još više satelita na manjem prostoru omogućiti direktniju vezu sa Zemljom, prenosi PC Chip.

Tokom poslednjih testiranja, SpaceX je napravio još jedan veliki korak - omogućio je direktnu komunikaciju između satelita u orbiti. Zahvaljujući komunikaciji putem lasera, sateliti sada mogu međusobno da razmenjuju podatke ekstremno velikim brzinama, čime će se postići još bolja i brže veza sa uređajima na Zemlji.

Sva dosadašnja dostignuća SpaceX-a na razvoju projekta Starlink idu u prilog činjenici da ćemo veoma brzo imati kvalitetnu alternativu za internet kakav danas poznajemo.

(Telegraf.rs)