Ispravljena nepravda prema velikom književniku: Danilo Kiš posthumno "Počasni građanin Subotice"

Kiš ni danas nema ulicu u ovom gradu, niti ijedna škola nosi njegovo ime

Jednoglasnom odlukom Skupštine grada zvanje Počasnog građanina Subotice ove godine biće posthumno dodeljeno književniku Danilu Kišu.

Za ovo zvanje velikog književnika Danila Kiša predložio je gradonačelnik Bogdan Laban a predlog je prihvaćen bez rasprave.

- Ovim ispravljamo veliku nepravdu prema čoveku koji je ovaj grad u kome je rođen svojim delom itekako zadužio. Ponosan sam na to što ćemo tu nepravdu posle toliko godina ispraviti - poručio je gradonačelnik Bogdan Laban.

Printskrin: Youtube / Mira Adanja-Polak

- Mislim da je to na čast svim Subotičanima. Nije retkost da se priznanje nekome dodeli posthumno.

Danilo Kiš je rođen u Subotici 22. februara 1935. godine. Romansijer, pripovedač, esejista, dramski pisac, prevodilac sa francuskog, ruskog i mađarskog jezika. Jedan od najvažnijih pisaca u istoriji srpske književnosti. Danilo Kiš je književnik čija su dela zlatnim slovima upisana u istoriju srpske i evropske književnosti -navodi se u obrazloženju odluke.

- U Subotici je živeo samo nekoliko godina. Početkom rata, seli se u Novi Sad, a kada mu je otac odveden u Aušvic, sa majkom i sestrom odlazi na Cetinje. „Psalam 44“, „Mansarda“, „Bašta i pepeo“, „Rani jadi“, „Peščanik“, „Grobnica za Borisa Davidoviča“, „Čas anatomije“, samo su neka od dela iz bogatog književnog opusa. Krajem sedamdesetih godina minulog veka odlazi u Pariz, gde je i umro  15. oktobra 1989. godine. Sahranjen je u Aleji velikana u Beogradu.  Ceo svoj životni i radni vek Suboticu je nosio u srcu i sećanje na nju utkao je u svoja  neprolazna dela.

Kiš ni danas nema ulicu u svom gradu, niti ijedna škola nosi njegovo ime. Uspomenu na njega čuvaju Fondacija „Danilo Kiš“ i bista pored Gradske kuće.

(Telegraf.rs/Subotica.com)