Sedam mladih umetnica konkurišu za program mentorstva u partnerstvu s bečkim MuseumsQuartier-om

A. V.
Vreme čitanja: oko 5 min.
Foto: Promo/ Thomas Meyer

Dve umetnice iz Srbije, Marija Iva Gocić i Sofija Pavković, među finalistkinjama

U savremenoj umetnosti, uspeh često deluje kao složen i izazovan put, naročito za žene koje se suočavaju s dodatnim preprekama i predrasudama. Svaki korak prema ostvarenju umetničkih snova zahteva hrabrost, upornost i veru u sopstveni talent. Podrška mladim talentovanim umetnicama svakako doprinosi stvaranju okruženja u kojem mogu da ostvare svoj puni potencijal. Stoga je uistinu vredna inicijativa programa mentorstva za vizuelne umetnice koju predstavljaju Nomad – Hrvatska kancelarija za savremenu umetnost iz Zagreba, Nomarts - Kunstverein zur Schaffung von Kunstsammlungen iz Beča i UNIQA SEE FUTURE Fondacija, koja se sprovodi u partnerstvu s bečkim MuseumsQuartier-om. Reč je o programu osmišljenom da podrži i afirmiše mlade vizuelne umetnice iz jugoistočne Evrope, pružajući im jedinstvenu platformu za umetnički razvoj i međunarodnu vidljivost.

Proces odabira vizuelnih umetnica prvog izdanja programa mentorstva poveren je žiriju istaknutih stručnjaka u sastavu: vizuelna umetnica, ujedno i mentorka projekta Šejla Kamerić, kustos u bečkom MuseumsQuartier-u Verena Kaspar-Eisert, nezavisni kustos Tevž Logar, nezavisni kustos Natalija Paunić, menadžerka UNIQA SEE FUTURE Fondacije Petra Šolman, kustos Lea Vene i kustos i menadžerka u umetnosti Vanja Žanko, a odabrano je sedam perspektivnih mladih umetnica.

Foto: Promo

Bugarska umetnica s londonskom adresom, Krasimira Butseva, istražuje napetosti između sećanja i zaborava, istorije izvan arhiva i zvaničnih narativa, kao i prostore tišine i odsutnosti. Beogradska umetnica Marija Iva Gocić prepliće performans, instalaciju, intervencije u vezi sa specifičnim prostorima i kolektivne prakse kako bi se pozabavila temama intimnosti i poverenja. Umetnička praksa zagrebačke umetnice Brune Jakupović fokusirana je na teme tela, identiteta i položaja žena u društvu, dok njen rad obuhvata medije poput meke skulpture, filma, teksta, instalacije, poezije, performansa i zvuka. Crnogorska umetnica Milica Mijajlović Živković istražuje ličnu i kolektivnu istoriju, kao i kontradikcije ženskog identiteta unutar složenog i promenljivog krajolika postratnog Balkana. Rad bosansko-hercegovačke umetnice Mile Panić odvija se na raskršću stand-up komedije i savremene vizuelne umetnosti, s ciljem narušavanja konvencionalnih normi umetničkih institucija i komičarskih prostora, koristeći se humorom za preispitivanje struktura moći i društvenih normi. Umetnička praksa beogradske umetnice Sofije Pavković bavi se temama sećanja, identiteta, nasleđa u odnosu na lično i kolektivno pamćenje, a hrvatska umetnica Paula Tončić, koristeći se nelinearnom naracijom, dokumentuje i arhivira zaboravljene tragove našeg društva, s posebnim fokusom na prisustvo ženskog tela u napuštenim javnim prostorima.

Jedna od njih dobiće priliku da učestvuje u opsežnom mentorstvu koje uključuje saradnju i mentorski rad sa Šejlom Kamerić, cenjenom vizuelnom umetnicom čiji opus obuhvata film, fotografiju i instalaciju, a u svom radu se često bavi temama sećanja, traume i identiteta. Njena dela predstavljena su na brojnim međunarodnim izložbama, uključujući one u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu, TATE Modern-u u Londonu, MACBA-i u Barseloni, MUMOK-u u Beču, kao i u Centru Pompidou u Parizu. „Srećna sam što sam deo ovog projekta. Biti mentorka znači mnogo više od prenosa znanja – to je prilika za međusobnu razmenu iskustava, inspiraciju i stvaranje prostora za nova umetnička ispitivanja. Podrška mladim umetnicama mi je posebno važna jer sam svesna koliko je izazovno graditi umetničku karijeru, naročito za žene koje dolaze iz našeg regiona. Ova inicijativa otvara redak, ali preko potreban prostor u kojem umetnost može da raste slobodno, iskreno i hrabro“, izjavila je Šejla Kamerić.

Odabrana finalistkinja će održati i samostalnu izložbu u prostoru MuseumsQuartier Freiraum-a u Beču predviđenu za februar 2026. godine i ostvariti finansijsku podršku za produkciju i prezentaciju novog rada. MuseumsQuartier, smešten u samom srcu Beča, predstavlja dinamično središte savremene umetnosti. MQ Freiraum, smešten u baroknom krilu Fischer-von-Erlach-a u MQ-u, posvećen je predstavljanju savremenih umetničkih izložbi s naglaskom na video-radove, instalacije i umetnost koja se kritički osvrće na društveno-političke teme. Ovaj prostor pruža idealnu platformu umetnicima za predstavljanje svojih radova međunarodnoj publici, podstičući kritički diskurs i kulturnu razmenu.

Foto: Promo

Umetnička organizacija Nomarts fokusirana je na strateški razvoj umetničkih zbirki i savetovanje filantropskih fondacija, dok Nomad povezuje umetnike, javne institucije, kao i privatne i korporativne kolekcije s ciljem zajedničke promocije savremenih umetnika iz Hrvatske i regiona na međunarodnoj sceni. Među ključnim umetničkim saradnjama ističu se Lovro Artuković, Jasmina Cibic, Šejla Kamerić i Zlatan Vehabović, kao i partnerstva s domaćim i međunarodnim institucijama poput Nacionalnog muzeja moderne umetnosti u Zagrebu, Muzeja savremene umetnosti Zagreb, Umetničke galerije Dubrovnik, Museum der Moderne Salzburg i MuseumsQuartier-a u Beču. „Ovaj program je izuzetno važan jer sistemski prepoznaje i podržava izvanredne umetničke talente iz regiona koji često deluju izvan institucionalnih i produkcionih okvira. Kroz otvoreni poziv, mentorstvo i izložbu u prestižnom međunarodnom kontekstu poput MuseumsQuartier-a u Beču, program ne samo da gradi profesionalne puteve za umetnike nego istovremeno stvara novu platformu za vidljivost i razmenu u jugoistočnoj Evropi. Rad s finalistkinjama pokazao je koliko je ovakva podrška neophodna – svaka od njih mogla je da bude dobitnica. To je najbolji dokaz da region ima potencijal, ali mu treba infrastruktura, prostor i kontinuitet“, izjavila je Vanja Žanko.

UNIQA SEE FUTURE je neprofitna fondacija osiguravajuće kuće UNIQA, osnovana da bi promovisala filantropiju i pružala podršku mladima i organizacijama koje se svojim veštinama i talentima ističu u oblasti sporta, kulture i održivog razvoja, a deluje na prostoru jugoistočne Evrope. Menadžerka Fondacije Petra Šolman izjavila je: „Vrlo smo srećni i ponosni što smo zajednički s partnerima pokrenuli ovaj vrlo važan i hvale vredan projekat koji u potpunosti prati vrednosti Fondacije UNIQA SEE FUTURE. Kako u umetnosti, tako i u poslovnom okruženju promovišemo i zalažemo se za raznolikost i ravnopravnost, a podrškom ovom projektu želimo da pružimo priliku talentovanim vizuelnim umetnicama da ostvare svoj potencijal i da svojim primerom pozitivno utiču na celokupnu zajednicu. S radošću iščekujemo nastavak ovog projekta kako bismo svedočili pozitivnim promenama u životima ovih perspektivnih vizuelnih umetnica jer verujemo da biti među finalistkinjama ovakvog projekta predstavlja veliki uspeh i sjajan 'vetar u leđa' za dalji razvoj karijere, ali i podsticaj za sve ostale koje su na početku svoje umetničke karijere.“

(Telegraf.rs/PR)