Film o Ljubivoju Tadiću otvorio Srpski takmičarski program 18. Beldocsa

V. Đ.
Vreme čitanja: oko 5 min.
Foto: Marko Ilić

Drugi dan 18. Beldocs festivala počeo je premijerama domaćih autora iz Srpskog takmičarskog programa. Prikazan je film Predraga Velinovića, „Crni Ljubivoje“ u Domu omladine Beograda, gde se pored autora na sceni pojavio i glavni akter, Ljubivoje Tadić, prvak Narodnog pozorišta, aktivista i kratko savezni poslanik.

Foto: Luka Knezevic

Ovo je film koji je proizvod prijateljstva između reditelja i glumca koji se poznaju još iz rada u Narodnom pozorištu. Kroz priču o životu ovog beskompromisnog glumca, film prati njegove uspone i padove, priču o radu, ulogama, ali i tragediji koju je doživeo 2015. godine, kada mu je izgoreo stan i kada je u tom požaru izgubio sestru, dok su on i majka bili povređeni. Film je sniman gotovo deset godina, a nakon projekcije Predrag Velinović je izjavio da je mnogo teže raditi s prijateljem: „Nismo izbacili ovaj film ranije jer nam je bilo žao da napravimo konačnu verzijurekao je Velinović.

Foto: Luka Knezevic

Srpski takmičarski program u Domu omladine Beograda nastavljen je filmom Kada je zazvonio telefon (When the Phone Rang) autorke Ive Radivojević, koja se posle projekcije poklonila publici zajedno sa mnogobrojnom ekipom filma. Ovaj dokumentarac koji traje nešto više od sat vremena vraća nas u jedan prolećni petak 1992. godine kada se jedanaestogodišnja devojčica javlja na telefon i dobila vesti iz druge države da joj je deda umro. U glavi protagoniskinje telefonski poziv briše celu njenu zemlju, istoriju i identitet i živo ostaje u njenom sećanju decenijama kasnije. Film se stoga, kako kaže autorka, odvija kao kreativno istraživanje sećanja i stvaranja ličnih i kolektivnih mitova.

U poslednjem terminu programa u Domu omladine beograda prikazan je kratkometražni film Nikole Stojanovića Biang Biang Ekspres, i dugormetražni, Grand Prize, autorke Anje Koprivšek.

Film „Biang Biang ekspres“ prati ljude iz kineskog grada Si’an kroz ceo proces pravljenja lokalnog specijaliteta – Biang Biang nudli. Prikazani su poljoprivrednici koji rade na poljima pšenice, radnici u fabrici koji pretvaraju pšenicu u brašno, kuvari i gosti u restoranima nudli koji uživaju u kuvanju i jedenju Biang Biang nudle, a glavni fokus filma su ljudi, njihova autentičnost, njihova lica, entuzijazam, kao i pejzaži i svet u kojem žive. Publika je posle projekcije bila u mogućnosti da učestvuje u razgovoru s rediteljem, Nikolom Stojanovićem.

Rediteljka Anja Koprivšek predstavila je film „Grand Prize“, koji predstavlja jedan intiman pogled na zagrebačku ballroom scenu, koji je svojevrstan prostor slobode za LGBTQ zajednicu. Valentina (29), je talentovana voguerka i jedna od osnivačica scene, dok je Teo (21) početnik koji traži svoje mesto. Inspiraciju pronalazi u Valentini, koja ga podupire u njegovoj tranziciji, dok on svojom upornošću topi njene zidove. Njihov se odnos razvija i produbljuje, i mladi par počinje da mašta o zajedničkoj budućnosti.

Sinoć je počeo program i u Oslobođenom SKC-u, gde su prikazana dva filma – „Skriveno u lišću“ reditelja Milana Milosavljevića, koji je ujedno i najkraći film ovog Beldocsa, u trajanju od samo šest minuta, za koji reditelj kaže da je to jedna vrsta eseja o mraku. Film je sniman na Tari, a atmosfera filma stvara snažan osećaj otuđenja i nelagode, izazvan prisustvom tame, gde se brišu granice između spoljnog sveta i unutrašnjeg straha, a tama postaje sveobuhvatna.

Milosavljević kaže da, iako film traje samo šest minuta, zajedno sa naratorskim tekstom predstavlja zanimljiv prikaz i nešto što može ljude da zainteresuje da vide šta se krije u lišću.

U zdanju Studentskog kulturnog centra premijerno je izveden i film Ko će pokucati na vrata mog doma autorke Maje Novaković. Radnja se dešava na prostoru Bosne i Hercegovine u jednom surovom ali i očaravajućem pejzažu. Film prati život starijeg čoveka koji živi usamljenim životom, preplićući tapiseriju vizuelnih prikaza nalik snovima dok beleži rutinu njegove svakodnevice. Čovek uz svog konja, obavlja težak fizički rad u obližnjim šumama. Ovo je, kako kaže autorka , priča o čoveku i tuzi kao univerzalnom ljudskom iskustvu koje može biti i izolujuće i ujedinjujuće.

Sinoć je zvanično počeo program „Fokus: Poljska“ u Jugoslovenskoj kinoteci, a prvi prikazani film iz ove programske celine bio je „Godina u životu jedne zemlje“ Tomaša Volskog. Film predstavlja omaž događajima iz perioda 1980–1981. godine, koji su bili prekretnica u poljskoj i svetskoj istoriji. Autor filma vanredno stanje, policijski čas, štrajkove i vojnu kontrolu grada tretira kao apsurdno pozorište, u kojem je sama Poljska protagonista.

Poljski autori gosti su ovogodišnjeg Beldocsa, a već trećeg dana festivala, u petak, 23. maja, u Kinoteci u Kosovskoj biće prikazan film „Nemo drveće“ rediteljke Agnjeske Zvifke, dok će se u Centru za kulturu Vlada Divljan prikazati film „Pesme tinjajuće zemlje“ Olhe Žurbe.

Tokom trećeg dana Beldocsa u Domu omladine Beograda publiku očekuju još tri premije Srpskog takmičarskog programa, među kojima su film „Bila sam umetnica“, rediteljke Eme Teokarević, film o Vladi Divljanu - „Iza osmeha“, Marka Đorđevića i „Krila i Tlo“, Stefana Maleševića.

Treći dan Beldocsa donosi i najavljivani biografski film „Monika Beluči sreće Mariju Kalas“ Janisa Dimolicasa, takođe u Domu omladine Beograda s početkom u 21.30

Gost selektor Beldocsa, Galeb Nikačević u okviru specijalnog programa koji ove godine nosi naziv "Bitka za stvarnost", predstaviće film „Blum - gospodari svoje budućnosti“ Jasmile Žbanić, za koji su planule karte, a koji se prikazuje u Jugoslovenskoj kinoteci u 18.00.

Program festivala možete sikunuti sa ovog linka: beldocs.rs

O Beldocsu

Beldocs je jedan od vodećih međunarodnih festivala dokumentarnog filma u regionu, koji svake godine u maju okuplja autore, producente i filmske profesionalce iz celog sveta. Osnovan 2008. godine, festival danas nudi bogat filmski i prateći program, sa više od 80 dokumentarnih ostvarenja i brojnim premijernim projekcijama. Tokom sedam dana, na više lokacija u Beogradu, publika ima priliku da vidi filmove raspoređene u više od deset programskih celina. Beldocs svake godine dodeljuje nagrade u nekoliko takmičarskih kategorija i organizuje brojne Industry događaje koji podržavaju razvoj novih dokumentarnih projekata. Više informacija dostupno je na zvaničnom sajtu: www.beldocs.rs, i na društvenim mrežama festivala.

Za više informacija posetite www.beldocs.rs, kao i naše kanale na društvenim mrežama: Instagram, Facebook, YouTube i X.

(Telegraf.rs)