Putovanje na Maldive: Ove stvari bi trebalo da znate pre polaska u raj na zemlji

Od turista se očekuje da maksimalno poštuju domaćine i njihovu kulturu

Foto: Telegraf.rs

Kad god imate priliku, možete da posetite ostrva u Indijskom okeanu, koja se često karakterišu kao raj na zemlji. Maldivsku Republiku čini 1.1.126 koralnih ostrva i karakteriše ih takva klima, da se u moru i suncu može uživati praktično tokom cele godine.

Maldivi su stekli nezavisnost od Ujedinjenog kraljevstva 1965. godine i jedna su od najpoznatijih egzotičnih destinacija. Iako okarakterisani kao raj na zemlji, Maldivi su ugroženi zbog porasta nivoa mora. Na 24 metara nadmorske visine nalazi se najviša tačka zemlje, koja je ujedno i najniža na celom svetu.

Od svih srpskih državljana koji putuju na Maldive zahteva se da prolože negativan PCR test, koji ne sme da bude stariji od 72 sata. Viza je obavezna i besplatna, a turisti je dobijaju na ostrvskom aerodromu. Viza važi do 30 dana.

Takođe je neophodno da putna isprava važi najmanje šest meseci, kao i da turisti prilože povratnu avio-kartu, te dokaz o tome da poseduju dovoljno finansijskih sredstava tokom boravka.

Na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije navedeno je da to mora biti iznos od 100 američkih dolara i po 50 dolara za svaki dan boravka. Umesto toga mogu priložiti i dokaz o uplaćenom paket aranžmanu.

Poštujte pravila i uživajte

Većina stanovnika ostrva su sunitski muslimani. Poznato je da se suniti smatraju ortodoksnim muslimanima, pa se u tom smislu i od turista očekuje da se u potpunosti pridržavaju nekih pravila, koja su karakteristična za islamsku kulturu.

Zakonom je u ovoj zemlji zabranjen nudizam. Takođe nije dozvoljeno u većinu ugostiteljskih objekata ući samo u kupaćem kostimu, pa čak ni u lokale na plažama. Zabranjeno je i u zemlju unositi alkoholne napitke i naravno narkotike, ali i oružje i pornografski materijal.

Posebno je zanimljivo to što čak i turisti koji uredno budu prijavili svu opremu za ronjenje ili fotografsku opremu, a pod pretpostavkom da na tim uređajima imaju snimljen neki video materijal imaju obavezu da carinskim vlastima prijave sve te video zapise, kako bi dobili potrebno odbrenje za unošenje na teritoriju zemlje.

Zakon ove zemlje zabranjuje i iznošenje korala iz zemlje, ali i oklopa kornjača i kože krokodila.

(Telegraf.rs)