ČAS POŽURI, ČAS OKASNI: Evo zašto vam menstruacija ne stiže na vreme!

Kad je napolju ovako hladno vreme, nije neuobičajeno da vam menstruacija bude obilnija, bolnija i dugotrajnija nego inače. Ali, ako se pitate zašto ne stiže na vreme, to je već neka druga priča

Kad je u pitanju menstrualni ciklus, svaka žena je priča za sebe. Ipak, većini se makar s vremena na vreme desi da “oni dani” stignu ranije ili okasne.

Evo zašto ŽENE u reklamama imaju - PLAVU MENSTRUACIJU!

TESTIRALA SAM SVOJU PLODNOST: Evo koliko još imam godina da postanem MAJKA!

Evo šta sve može da utiče na iregularnost menstruacije:

Stres

Na kašnjenje menstruacije mogu da utiču traumatični događaji poput smrti ili bolesti bliske osobe, raskida veze, preseljenja ili gubitka posla. Sve su to situacije koje naglo i značajno podižu nivo stresa.

Stres utiče na deo mozga pod nazivom hipotalamus koji reguliše hormone u telu, između ostalog i menstrualni ciklus, koji tada može da postane neredovan, a krvarenja obilnija ili vrlo slaba.

Putovanja

Duža putovanja, posebno ona na dalje destinacije značajno utiču na naše telo. Nesanica, nervoza i umor samo su neki od simptoma takozvanog "džet lega" - kratkotrajnog poremećaja uzrokovanog putovanjem kroz različite vremenske zone.

Ali ovakve promene mogu da utiču i na menstrualni ciklus koji može da postane kraći ili duži. Ne brinite, menstruacija bi trebalo da se normalizuje nakon dva do tri ciklusa.

Premalo sna

Kako bi naše telo normalno funkcionisalo potreban mu je adekvatan odmor i to u obliku sna. S druge strane, premalo sna može uzrokovati brojne negativne promene u organizmu poput pada imuniteta, nervoze, umora i malaksalosti, ali i da dovede do poremećaja u menstrualnom ciklusu.

Dokazano je da je ljudskom telu potrebno 7 do 9 sati sna i zato je potrebno promeniti dnevnu rutinu i pokušati da telu pružite dovoljno vremena da se odmori.

(Telegraf.rs / MojeZdravlje)