Hrvati finansijski duplo srećniji od Srba!

Čak 44 odsto više Srba u odnosu na Hrvate najmanje jednog dana u prošloj godini nije imalo novca za hranu (24 odsto u odnosu na 17 odsto Hrvata), dok ih 28 odsto više nije imalo novca za "krov nad glavom", odnosno neko sklonište (12 odsto u odnosu na 9 odsto)

Gallupov Globalni indeks blagostanja ocrtava koliko su stanovnici pojedine zemlje zadovoljni svojim životima.

A, u istraživanju sprovedenom tokom 2013. na oko 133.000 ljudi starijih od 15 godina fokus je bio na pet kategorija: zadovoljstvo svrhom življenja, društvenim životom, finansijama, društvenom zajednicom, i ličnim fizičkim stanjem, piše "Index".

Na globalnom nivou, zadovoljstvo u tri i više kategorija je iskazalo 17 odsto stanovnika. Najbolje žive Amerikanci (33 odsto), a očekivano je najgori život u subsaharskoj Africi (9 odsto).

Što se Evrope tiče, ukupno je 22 odsto Evropljana zadovoljno svojim životima. Ipak, u zemljama jugoistočne Evrope kao što su Albanija, Hrvatska i Grčka, gde je stopa nezaposlenosti dvocifreni broj, teško je očekivati zadovoljstvo stanovnika onim što rade svakog dana, te njihovu motivisanost za postizanje ciljeva, pa se brojke kreću od 7 do 8 odsto.

Poređenja radi, u Danskoj je taj procenat 45 odsto, Austriji 36, a Švedskoj 33 odsto, stoji u izveštaju.

Hrvatska je, u pogledu blagostanja, na samom dnu svetske liste - među 10 najgorih od 135 zemalja uključenih u istraživanje. Svega sedam odsto Hrvata izrazilo je zadovoljstvo u tri i više kategorija, po čemu Hrvatska deli 9. mesto s Gruzijom.

Najgore je u Siriji i Afganistanu (1 odsto), a slede Haiti (3 odsto), Demokratska republika Kongo i Čad (5 odsto), te Madagaskar, Uganda i Benin (6 odsto).

Po tome koliko vole ono što rade svakog dana i koliko su motivisani za postizanje svojih ciljeva, Hrvati su na šestom mestu od dna lestvice. Najgore je u Avganistanu (1 odsto) i Siriji (3 odsto), slede Madagaskar, Albanija i Grčka (7 odsto), dok Hrvatska deli mjesto s Armenijom, Tunisom, Gruzijom i Burkinom Faso (8 odsto).

Najmanje zadovoljstvo društvenom zajednicom iskazali su Armenci (8 odsto), slede Italijani (9 odsto), a treće mesto dele Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Demokratska republika Kongo i Azerbajdžan (10 odsto). Među 10 najgorih su i Crna Gora, Haiti i Zimbabve (11 odsto) te Srbija (12 odsto).

Dok retki Hrvati smatraju da žive u blagostanju, većina ih svoj život umesto kao "cveće" u Gallupovom istraživanju opisuje kao "borbu" i "patnju". Iznenađujuće, najzadovoljniji su u kategoriji finansija (23 odsto).

Čak 61 odsto Hrvata nije zadovoljno ni jednom kategorijom svog života od pet posmatranih u istraživanju, dok je svega jedan odsto zadovoljno na svim područjima.

Gallup je napravio i poređenje Hrvatske i Srbije po pitanju finansijskog zadovoljstva, koje je u Hrvatskoj (23 odsto) dvostruko veće nego u Srbiji (12 odsto).

Kako se navodi, 44 odsto više Srba najmanje jednog dana u prošloj godini nije imalo novca za hranu (24 odsto u odnosu na 17 odsto Hrvata), dok ih 28 odsto više nije imalo novca za "krov nad glavom", odnosno neko sklonište (12 odsto u odnosu na 9 odsto).

(Telegraf.rs)