NEĆETE NAS ZAUSTAVITI: Ovako svetski karikaturisti odgovaraju teroristima! (FOTO)

Kolege i prijatelji nastradalih novinara odlučili su da u čast nevinih žrtava naprave nove crteže koji će ilustrovati njihovo sećanje i tugu, ali i bunt i nastavak borbe protiv terorizma

U Parizu se dogodila stravična tragedija kada su naoružani napadači usmrtili 12-oro ljudi, od kojih je njih 10 radilo u redakciji "Šarli Ebdo". Satira i ironija ovih novinara koštala ih je života, a bila je samo ono čime su se bavili, što su voleli i u čemu su bili najbolji.

Zato su njihove kolege i prijatelji odlučili da u čast ovih izgubljenih nevinih života naprave nove crteže koji će ilustrovati njihovo sećanje na poginule i tugu, ali i bunt i nastavak borbe protiv terorizma.

Među karikaturama su nove ali i stare skice koje su tu kako bi podsetile ljude na ono što se dešavalo u toku jučerašnjeg krvavog dana.

Ovaj časopis je bio meta napada terorista baš zbog svojih provokacija, u kojima se neretko pojavljivao prorok Muhamed što su pripadnici islamske vere smatrali bogohuljenjem.

Glavni moto njihove borbe je "moć olovke", koja se često spominje na crtežima i u komentarima kao uzrok smrti i pretnji sa kojima se suočavaju svakog dana.

Olovka je često nazivana "malim oružjem", a na crtežima ubistva su stavljeni dijalozi ubica koji govore o tome da ubijaju one koji pišu i crtaju.

Na ovaj način, novinari pokušavaju da se izbore za slobodu izražavanja i da ukažu da cenzura medija i neistomišljenici mogu biti i mnogo opasnije nego što drugi misle.

Mnogi su pored ovih slika koje su objavljivali kako u magazinu tako i na društvenim mrežama, pisali o svojim osećanjima i patnji. Među njima je i možda najpotresniji "Ne mogu da spavam večeras jer mislim na moje kolege iz Francuske, njihove porodice i bližnje".

Svi oni se nadaju pobedi i konačnom oslobođenju od svih ograničenja i pretnji kojima su izloženi svakodnevno.

U znak podrške poginulima u redakciji satiričnog nedeljnika Šarli Ebdo, danas u Parizu, na Tviteru se pojavio heštag #JeSuisCharlie, što u prevodu s francuskog jezika znači – ja sam Šarli.

Ovo se ubrzo proširilo i postalo trend svih koji žele da izraze podršku poginulima i slobodi medija.

(Telegraf.rs/ Izvor: mashable.com)