Koga će u BG štititi animalna policija, životinje ili ljude?

Taj posao bi radilo sedmoro do osmoro veterinara koji bi prošli obuku komunalne policije

Animalna policija mogla bi da počne da radi u prestonici već u decembru kada bude usvojen predlog novog zakona o komunalnoj policiji. Na osnovu tog predloga komunalna policija moći će da ima čak pet puta više službenika, pa se otvara mogućnost da se konačno formira posebno odeljenje takozvane animalne policije.

Šta bi zapravo trebalo da znači da Beograd dobija "životinjsku" policiju? Takozvana životinjska policija ni u kojem slučaju ne može da ima ovlašćenja republičke veterinarske inspekcije, jer bi to bilo protivzakonito. Važno je istaći da policija za životinje u Sjedinjenim Američkim Državama ili Holandiji, na primer, služi da bi se efikasnije štitile životinje od zlostavljanja i ubijanja, a ne da bi se štitili ljudi.

Jedan od zagovornika te ideje je Saša Rokvić, zamenik sekretara za privredu.

- Animalna policija bi štitila kako životinje od ljudi, tako i ljude od životinja. Taj posao bi radilo sedmoro do osmoro veterinara koji bi prošli obuku komunalne policije. Još ranije sam imao predlog da takva policija počne da radi - rekao je Rokvić, koji će svoj idejni projekat predstaviti gradskoj upravi.

Prema tom projektu, animalna policija imaće ovlašćenja veterinarskog inspektora i komunalnog policajca.

Takođe, zamenik sekretara za privredu zalaže se i za ograničavanje broja kućnih ljubimaca. Takva odredba bila bi u suprotnosti sa više zakona, kao i sa Ustavom Republike Srbije. Postavlja se pitanje, šta će biti sa svim kućnim ljubimcima koji trenutno žive u domovima Beograđana, a naročito onih koji pomažu napuštenim životinjama i koji neminovno imaju veći broj kućnih ljubimaca, najviše onih koje su spasili, ali nisu uspeli da udome.

Učestvovali su pisanju postojećih podzakonskih akata (Odluka o držanju domaćih životinja i kućnih ljubimaca na teritoriji grada Beograda, Strategija rešavanja problema nevlasničkih pasa i mačaka na teritoriji grada Beograda, Program kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka na teritoriji grada Beograda).

Mogu da odgovore na sva pitanja i nedoumice koje se pojavljuju u poslednje vreme u Beogradu.

(Telegraf.rs)