MISTERIJA STARA OSAM DECENIJA: Najveće prokletstvo prestonice, ili samo nesrećna sudbina nosećeg stuba Brankovog mosta?

Ovo je drugi život Brankovog mosta koji je zapravo počeo 1947. godine

Na današnji dan godine 1934. pušten je u saobraćaj prvi drumski most u Beogradu preko Save. Bio je to Zemunski most kralja Aleksandra I, današnji Brankov most.

Više od 1.000 ljudi zainteresovano da dočeka Novu godinu "skokom sa Brankovog mosta"

Dakle, Brankov most danas živi svoj novi, drugi život.

Na mestu gde danas ponosno stoji najpoznatiji most u našoj prestonici nekad je bio stari gospodin - most Kralja Aleksandra. Kao što smo naveli, podignut 1934. godine, a smatrali su ga najlepšom građevinom tadašnjeg Beograda.

Njegov život trajao je samo sedam godina, a 1941. godine je srušen od strane Nemaca. Mnogi Beograđani su rekli da se tako ispunilo prokletstvo, koje po sujeverju, prati ovo mesto.

Navodno prokletstvo datira još od 1862. godine. Na mestu gde se nalazio noseći stub na desnoj obali Save, koji i dan danas postoji, nekada je bila Liman džamija koja je uklonjena da bi se digao most.

Početkom juna te godine Turci su kod Čukur česme ubili našeg dečaka. Tada je počelo bombardovanje. Muslimani su se sakrili u Liman džamiji, Srbi su opkolili ovo mesto i zapalili.

Liman džamija je do 1930. godine bila u ruševinama sve dok nije počela izgradnja mosta Kralja Aleksandra. Ruševine su sklonile majstori koji su na tom mestu podigli noseći stub novog mosta.

Kao što smo naveli, Nemci su srušili most Kralja Aleksandra sedam godina kasnije.

S potpornih zidova sa obe strane mosta u proleće 1947. uklonjeni su kameni reljefi s grbom Kraljevine Jugoslavije. Na mestu srušenog visećeg mosta 1957. je podignut novi most, nezvanično nazvan "Brankov" prema imenu ulice čiji je produžetak.

(Telegraf.rs)