ODNOS ZETA I TAŠTE! Ovako analitičari gledaju predizborne saveze malih sa velikim strankama

Iako neki analitičari očekuju da će predstojeći izbori biti "čistilište" za male stranke, to ne mora nužno tako da bude. Naime, "mali" i u ovu izbornu trku radije ulaze kao partneri onim partijama koje sigurno prelaze cenzus, nego što žele da provere mogu li same do poslaničkih mandata

Sa Zlatibora, na Malu gospojinu, stranka Nenada Popovića krenula je pre dve godine ka Rusiji, a sa čvrstim "ne" Evropskoj uniji. Dve godine kasnije, ozvaničuje saradnju sa najvećom parlamentarnom strankom, kojoj je na vrhu prioriteta ulazak u Uniju. Šta je, u ovom slučaju, spojilo istok i zapad?

TAČNO U PODNE: Nikolić u petak RASPISUJE izbore!

"Očuvanje vojne neutralnosti Srbije, maksimalno davanje doprinosa razvoju ekonomskih i političkih odnosa Srbije i Rusije, borba za očuvanje KiM u okviru Srbije i podrška suverenitetu Republike Srpske na izvornim dejtonskim principima", kaže predsednik Srpske narodne partije Nenad Popović.

Principi su i Zelene Srbije, pravo iz poslaničke grupe Boris Tadić, odveli u predizbornu koaliciju sa strankom njegovog političkog protivnika - SPS-om.

"Mi smo razgovarali o nešto većem broju mandata, ali pre svega o programskim stvarima koje možemo da dogovorimo i da pokušamo da u nekom narednom periodu zajedno implementiramo", kaže predsednik Zelenih Srbije Ivan Karić .

Ovakva predizborna kretanja malih ka velikima, u srpskom političkom polju poznavaoci upoređuju sa odnosom zeta i tašte: možda tu i nema velike ljubavi, ali ima koristi.

"Idu prema onom akteru, koji im obezbedi osnovnu svrhu bavljenja politikom, a to je ulazak u parlament i još radije i slađe - ulazak u vlast. Zato što ulazak u vlast, sem što vam omogućuje da realizujete neki projekat, omogućava vam da zbrinete hiljade svojih prstalica i da ih postavite na državne jasle", kaže profesor FPN-a Zoran Stojiljković.

Bojan Klačar iz Centra za slobodne izbore i demokratiju kaže da njihov opstanak u Srbiji, posebno kada su opozicija je veoma upitan, jer većina njih ako bi nastupala samostalno na izborima ima mali ili nikakave šanse da pređe cenzus.

Okupljanje malih oko sebe, na duže staze, isplati se i velikima.

"Šta je interes velikog u tome pa da pokaže širinu, da okupi sve i da propagandno pređe u status najjače stranke ili čak stranke koja sama dobije više od polovine glasova", navodi Stojiljković.

Predstavnici malih partija priznaju da im je savez sa jačima, trenutno jedini način da opstanu na političkoj sceni. I one koje imaju jake lokalne lidere, praktično nemaju šansu u situaciji kada gotovo deceniju nije bilo odvojenih lokalnih od parlamentarnih izbora. I kada birač na lokalu, po pravilu, zaokružuje prepoznatljivijeg kandidata.

( Telegraf.rs / Izvor: RTS )