Branislav se nije dvoumio da postane pravoslavac: Posle prve posete Koceljevi doneo je sudbonosnu odluku

- Sad smo srpski mladenci - poručio mladoženja

Prva poseta Koceljevi, pre mesec dana, Slovaku Branislavu Beheru bila je dovoljna da donese odluku da svoju izabranicu odvede pred oltar manastira Kaona.

Pravoslavci koji su prešli u islam, slave svadbe danima, a mlade ne liče na sebe: Rituali su im bili zabranjeni, ali su opstali u dva sela (VIDEO)

Njemu i Ruskinji Ajljoni Nikuličevoj iz Rusije naša zemlja se toliko dopala da su odlučili da se u njoj venčaju, a za sudbonosno "da" izabrali su tamnavski kraj, manastir Kaonu i Koceljevu, piše rts.rs.

U Srbiji imaju prijatelje, rodbina im je u Slovačkoj i Rusiji. On je vlasnik privatne škole iz Lučence, ona student muzike iz Rostova. Prva poseta Koceljevi pre mesec dana mladoženji je bila dovoljna za odluku da svoju izabranicu odvede pred oltar manastira Kaona.

- Kod nas je tradicija u Rusiji da svadba bude tamo gde hoće mladoženja, ili kod njegove kuće ili gde on kaže - navodi Ajljona Nikuličeva iz Rusije.

Zbog mladine želje za venčanjem u manastiru, ali i da sve bude po srpskim običajima, Branislav se nije dvoumio da postane pravoslavac. Za sponu tri naroda, svatovi u nošnjama okićeni ruzmarinom sa trobojkom.

- Ja sam kuma, na svadbi nosim naš tradicionalni kozački kostim izrađen u našoj radionici. U Srbiji sam prvi put, mnogo mi se sviđa - kaže Palina Dolgapetlova iz Rostova.

- Veselo u Srbiji, i slovačka svadba je vesela, pevamo, igramo, zabavljamo se, rakiju popijemo - navodi Pavle Latka iz Lučence u Slovačkoj.

- Sad smo pravi srpski mladenci to smo hteli, živeli - poručuje Branislav Beher, mladoženja iz Slovačke.

U Koceljevu će kažu dolaziti da proslave godišnjicu braka, nadaju se i da će prinovu krstiti u Kaoni. Za sreću i zajedništvo, održana je zajednička svatovska zdravica razumljiva među Slovenima: "Na mnogaja ljeta".

(Telegraf.rs)