Gde i kako završava zaplenjena roba sa carine?

Seckalica, najčešća sudbina fuša

Kopije svetski poznatih brendova u našu zemlju obično stižu sa Istoka. Najčešće su to garderoba, obuća, igračke, kozmetika, lekovi i hrana - proizvodi koji mogu biti opasni po zdravlje.

U magacinu kruševačke carine zaplenjena roba. Tašne, kaiševi, obuća i odevni predmeti sa oznakama poznatih svetskih brendova. Na prvi pogled ne razlikuju se od originala. Da je reč o falsifikatima, posumnjali su carinski službenici koji su prema proceduri obavestili nosioce prava koji su utvrdili da je reč o krivotvorenoj robi.

Srpski seljaci padaju po njivama kao pokošeni: Nevreme im je uništilo sve, pa se po vrelcu bore za ono što je ostalo i rizikuju svoje živote

- Kada kao organ carine dobijemo obaveštenje da se radi o krivotvorenoj robi mi sprovodimo upravo kao i sada postupak uništenja robe. U prvih 6 meseci ove godine uništili smo preko 500.000 komada robe i nešto manje od pola tone repromaterijala u tekstilu - kaže Nebojša Anđelković, načelnik odeljenja za intelektualnu svojinu - Uprava carine.

Roba se uništava na zahtev nosilaca prava, ali i zbog lošeg kvaliteta.

- Ti falsifikovani proizvodi najčešće proizvode od vrlo nekvalitetnih sirovina, vrlo često u sebi imaju supstance koje su štetne, toksične po zdravlje ljudi. Preporučio bih svim građanima Srbije da izbegavaju kupovinu i korišćenje takvih proizvoda. Imali smo zaplenu konditorskih proizvoda. Bile su u pitanju bombone i lizalice što dovoljno govori koliko to može da bude štetno po zdravlje - dodaje Anđelković.

U Upravi carine kažu da čine sve ono što je u njihovoj mogućnosti da bi zaštitila potrošače. Od 2015., kada je mašina za reciklažu dobijena kao donacija Evropske unije u okviru projekta sprovodjenja prava intelektualne svojine , zaključno sa prošlom godinom u Kruševcu je uništeno milion i 300 000 jedinica različite robe.

(Telegraf.rs/RTS)