Do sada se spekulisalo, a sada je potvrđeno: U Ukrajini ima oko 100 zapadnih specijalaca, evo čijih je najviše

Vreme čitanja: oko 1 min.

U dokumentu se ne navodi gde se te specijalne snage nalaze ili šta rade u Ukrajini.

Foto: Shutterstock

Prisustvo specijalnih snaga zapadnih zemalja u Ukrajini je predmet spekulacija više od godinu dana. Sada je konačno potvrđeno, javlja BBC.

Američko ministarstvo odbrane i dalje se bavi posledicama jednog od najvećih curenja poverljivog materijala poslednjih godina, većinom u vezi sa ratom u Ukrajini.

Dokumenti, od kojih su neki označeni kao "strogo poverljivi", daju detaljnu sliku rata, uključujući veoma osetljive detalje priprema Ukrajine za prolećnu kontraofanzivu protiv ruskih snaga.

Ali jedan dokument je izazvao široko interesovanje.

U njemu se navodi da je Velika Britanija među brojnim zemljama čije specijalne snage deluju u Ukrajini. Prema dokumentu od 23. marta, Velika Britanija ima najveći kontingent (50), a slede Letonija (17), Francuska (15), SAD (14) i Holandija (1).

U dokumentu se ne navodi gde se te specijalne snage nalaze ili šta rade u Ukrajini.

Broj osoblja može biti mali i nesumnjivo će varirati, dodaje BBC. Ali, specijalne snage su po svojoj prirodi veoma efikasne. Moskva je poslednjih meseci tvrdila da se ne suprotstavlja samo Ukrajini, već i NATO-u.

U skladu sa svojom standardnom politikom o takvim stvarima, britansko ministarstvo odbrane nije komentarisalo, ali je u tvitu od utorka navelo da je curenje navodnih poverljivih informacija pokazalo, kako je rečeno, "ozbiljan nivo netačnosti".

"Čitaoci bi trebalo da budu oprezni u vezi sa uzimanjem tvrdnji koje imaju potencijal za širenje dezinformacija."

Nije elaborirano, niti sugerisano na koje se konkretne dokumente misli. Međutim, citiraju se zvaničnici Pentagona koji kažu da su dokumenti pravi.

Čini se da je jedan dokument, koji detaljno opisuje broj žrtava pretrpljenih u Ukrajini na obe strane, prerađen.

Britanske specijalne snage se sastoje od nekoliko elitnih vojnih jedinica sa različitim oblastima stručnosti i smatraju se među najboljima na svetu.

Britanska vlada ima politiku da ne komentariše svoje specijalne snage, za razliku od drugih zemalja, uključujući SAD.

Velika Britanija je snažno podržavala Ukrajinu i drugi je najveći donator vojne pomoći Kijevu posle SAD, zaključuju BBC.

(Telegraf.rs)