Kako se (i zašto) gotovo sigurno neće zvati novi papa? Koje ime bi mogao da izabere pontif i koja su najređa

M. P.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Shutterstock

Nakon 10. veka, usvajanje novog imena postalo je uobičajena praksa za pape nakon izbora, jer su pape iz zemalja poput Francuske i Nemačke birale imena koja zvuče više italijanski, kako bi oponašali svoje prethodnike. To je vremenom postalo običaj, a samo je nekoliko papa od tada zadržalo svoje kršteno ime, uključujući Marselina II i Hadrijana VI, koji su obojica predvodili crkvu u 16. veku.

Papa Franja je svoje ime uzeo po Svetom Franji Asiškom, osnivaču monaškog reda poznatog kao franjevci, piše Antena Observator.

Svako ime nosi sopstvenu istoriju i konotacije, povezane s uspesima ili neuspesima prethodnih papa, ili sa svecima koji su to ime nosili.

"Veza s imenima papa koji su prevazišli krize, inspirisali reforme ili bili izuzetno popularni može igrati — mada ne uvek — ulogu pri izboru imena", objasnio je za CNN Lijam Templ, profesor asistent istorije katoličanstva u Centru za katoličke studije Univerzuiteta Daram u Velikoj Britaniji.

Na primer, papa Franja je svoje papinsko ime izabrao da bi odao počast Svetom Franji Asiškom, poznatom po ljubavi prema miru i prirodi, brizi za siromašne i težnji ka jedinstvu među različitim granama crkve. Te asocijacije su odredile prioritete njegove papinske službe.

Njegov prethodnik, papa Benedikt XVI, izabrao je svoje ime kako bi pokazao posvećenost miru i pomirenju, odajući počast Svetom Benediktu i papi Benediktu XV, koji je vodio crkvu tokom Prvog svetskog rata, naveo je Templ.

Da li postoje zabranjena imena?

Bazilika Svetog Petra u Vatikanu Foto: Shutterstock

Jedno ime koje novi papa sigurno neće uzeti jeste Petar, iz poštovanja prema prvom papi, Svetom apostolu Petru — ali možda i zbog vekovima stare proročanske legende da će Petar II biti poslednji papa.

Postoje i druga imena koja nisu nužno zabranjena, ali se ređe biraju zbog negativnih asocijacija na skorije pape koji su ih nosili, kaže Templ.

On takođe navodi da bi Urban bilo prilično neverovatno ime za novog papu, jer "podseća na Urbana VIII, koji je započeo proces protiv Galilea Galileja, što ne bi ostavilo dobar utisak u savremenim debatama o nauci, veri i religiji".

U sličnom duhu, ime Pije asocira na Pija XII, čija se uloga tokom Drugog svetskog rata sve više kritikuje, dodaje Templ.

Kako bi se mogao zvati novi papa?

Papa Benedikt XVI izabrao je jedno od najpopularnijih papinskih imena Foto: Tanjug/AP

Ako bi novi papa želeo da nastavi reformističkim putem, Templ smatra da bi imena poput Lav — u čast Lava XIII, poznatog po zalaganju za socijalnu pravdu, poštene plate i bezbedne uslove rada — ili Inoćentije, u čast Inoćentija XIII, koji se borio protiv korupcije, mogla biti primerena.

Papa koji bi, kao i Franja, došao sa Globalnog juga, mogao bi da izabere ime nekog od ranih neitalijanskih papa, kao što su Gelazije, Miltijad ili Viktor, koji su svi poticali s afričkog kontinenta, dodaje Templ.

Kroz vekove, 44 papinska imena korišćena su samo jednom — poslednje takvo ime je upravo Franja. Njegova odluka da uzme jedinstveno ime imala je "ogromne istorijske posledice", objašnjava Templ, jer je "prošlo gotovo 1.100 godina od poslednjeg pape s jedinstvenim imenom — pape Landa, čija je služba trajala manje od godinu dana u X veku".

Najčešće papinsko ime je Jovan, koje je izabralo 21 papa — iako je, pomalo zbunjujuće, poslednji papa koji je uzeo to ime bio Jovan XXIII, jer su istoričari greškom pogrešno numerisali pape posle Jovana XIV.

Grigorije i Benedikt su takođe popularna imena, korišćena po 16, odnosno 15 puta, dok Inoćentije i Lav slede sa po 13 puta. (Benedikt X je proglašen antipapom i uklonjen s papinskog trona, što je izazvalo zabunu u numeraciji sledećih papa s tim imenom.)

Kako će biti objavljeno ime novog pape

Beli dim biće prvi znak da je izabran novi papa Foto: Tanjug/AP

Nakon što se beli dim podigne iz dimnjaka Sikstinske kapele i oglase zvona Svetog Petra, ime novog pape biće objavljeno svetu u zvaničnom saopštenju na latinskom jeziku.

Stariji kardinal-đakon izaći će na centralni balkon Bazilike Svetog Petra, u pratnji dvojice sveštenika, i izgovoriće čuvenu objavu: "Habemus Papam" ("Imamo papu").

Ime novog pape, kao i njegovo kršteno ime, biće prevedeni na latinski u okviru objave, dok će njegovo prezime ostati na maternjem jeziku. Na primer, kada je papa Franja izabran 2013. godine, njegovo kršteno ime Horhe Mario predstavljeno je kao "Đorđo Marium", ali je prezime Bergogljo ostalo nepromenjeno. Njegovo papinsko ime objavljeno je kao "Franciscum" i izgovoreno kao poslednja reč proglasa, kako je i običaj.

(Telegraf.rs)