Poreklo kovida napokon otkriveno? Šokantna studija navodi da virus verovatno i nije iz Kine
Američki istraživači veruju da su konačno utvrdili kada i gde se prvi put pojavio kovid i moguće je da to nije bilo u Kini.
Naučnici sa Univerziteta Kalifornija u San Dijegu tvrde da su otkrili dokaze da je virus SARS-CoV-2 uzročnik bolesti kovid-19 verovatno počeo da evoluira kod slepih miševa još 2012. godine, u regionu koji obuhvata severni Laos, prenosi Dailymail.
Analizirali su više od 100 koronavirusa pronađenih kod potkovastih slepih miševa, upoređujući ih sa SARS-CoV-2 i njegovim rođakom SARS-CoV-1, virusom koji je izazvao epidemiju 2002. godine. Ova analiza im je omogućila da sastave, kako tvrde, najdetaljniju sliku evolutivne istorije ovih virusa.
Njihovi nalazi ukazuju da su najbliži virusni rođaci SARS-CoV-2 nastali između pet i sedam godina pre nego što se kovid pojavio u Vuhanu.
S druge strane, najbliži rođaci virusa SARS-CoV-1 potiču iz perioda i do deset godina pre nego što je taj virus izazvao epidemiju u provinciji Guangdong, na jugu Kine, 2002. godine.
U oba slučaja, praistorijski virusi potiču sa udaljenosti od 1.000 do 2.000 kilometara od mesta gde su izbile epidemije u Vuhanu 2019. za kovid, i Guangdong za SARS.
Pošto potkovasti slepi miševi obično imaju vrlo mala prirodna staništa svega nekoliko kvadratnih kilometara istraživači smatraju da je malo verovatno da su sami slepi miševi preneli virus na toliku udaljenost.
Umesto toga, tvrde da je virus najverovatnije putovao putem posredničkih domaćina, kao što su rakunski psi ili cibetke, koje su uhvatili trgovci divljim životinjama i transportovali ih na pijace u velikim gradovima.
Ovaj zaključak je u skladu sa onim što je već poznato o originalnom SARS virusu iz 2002. godine, kada su cibetke koje su se prodavale na kineskim "mokrim" pijacama identifikovane kao ključni posrednici između slepih miševa i ljudi.
Istraživači tvrde da su u oba slučaja i kod SARS-a i kod kovida izvorni virusi kod slepih miševa poticali iz oblasti znatno udaljenih od mesta ljudskih epidemija, što znači da takav prenos na velike udaljenosti nije ništa novo.
"Na početku pandemije kovida, mnogi su sumnjali da je prirodno poreklo moguće jer je razdaljina između Vuhana i staništa slepih miševa bila prevelika. Ova studija pokazuje da to zapravo nije neuobičajeno", kaže dr Džoel Vertajm, jedan od vodećih stručnjaka za infektivne bolesti i viši koautor studije.
Tim sa Univerziteta u Kaliforniji u San Dijegu navodi da su četiri pijace sa živim životinjama u Vuhanu prodavale vrste za koje je poznato da su podložne virusima slepih miševa krajem 2019. godine što predstavlja najočigledniji dokaz do sada da je jedna od njih možda bila "epicentar" početne ljudske epidemije.
Iako autori rada iznose argumente u korist prirodnog porekla kovida, studija ne može u potpunosti isključiti mogućnost curenja virusa iz laboratorije.
Mnogi stručnjaci, uključujući američke obaveštajne agencije kao što su FBI i CIA, veruju da je SARS-CoV-2 mogao da "pobegne" iz Instituta za virusologiju u Vuhanu (WIV), gde su se u to vreme proučavali koronavirusi.
"Najviše što se može reći jeste da ovaj rad daje dodatnu težinu teoriji da je kovid-19 nastao iz trgovine divljim životinjama, ali ne vidim da dokazuje to sa sigurnošću. Na kraju krajeva, znamo da je laboratorija u Vuhanu sakupljala viruse iz divljine", rekao je dr Sajmon Klark, stručnjak za infektivne bolesti iz Velike Britanije koji nije bio uključen u istraživanje:
"Ovo je jedan od najprestižnijih naučnih časopisa i očekujem da je studija temeljno proverena pre objavljivanja".
Istraživači sa UC San Dijego razvili su metodu koja izbegava delove virusnog genoma koji se često razmenjuju između virusa prirodan proces poznat kao rekombinacija, koji često otežava praćenje porekla virusa.
Filtriranjem tih "rekombinantnih" regiona, uspeli su da izgrade pouzdaniju genetsku vremensku liniju nego ikada ranije. Ova studija dolazi u trenutku kada je Kina okrivila Sjedinjene Američke Države za izbijanje pandemije kovida.
U "belom dokumentu" koji je prošle srede objavila Kancelarija za informisanje Državnog saveta Kine, sugeriše se da je virus koji je usmrtio 1,2 miliona Amerikanaca i najmanje 7 miliona ljudi širom sveta možda zapravo potekao iz SAD.
Ovaj dokument izgleda kao direktan odgovor na obnovljene napade iz Trampove kampanje, koja je pojačala tvrdnje da je kovid "procurio" iz Instituta za virusologiju u Vuhanu (WIV), laboratorije za koju se zna da je sprovodila eksperimente sa koronavirusima i nazvala to jedinom uverljivom teorijom o poreklu pandemije.
"Beli dokument" zapravo je odgovor na tvrdnje administracije Donalda Trampa, koja je navodila da je virus potekao iz Instituta za virusologiju u Vuhanu (WIV), gde su se u to vreme sprovodili eksperimenti sa koronavirusima.
"Američka vlada, umesto da se suoči sa sopstvenim neuspehom u odgovoru na kovid-19 i preispita svoje propuste, pokušava da prebaci krivicu i skrene pažnju javnosti besramnim politizovanjem pitanja porekla SARS-CoV-2. Temeljna i dubinska istraga o poreklu virusa treba da se sprovede u Sjedinjenim Američkim Državama. SAD treba da odgovore na opravdanu zabrinutost međunarodne zajednice i pruže odgovoran odgovor svetu", navodi se u izveštaju.
(Telegraf.rs)