Napravio list koji vodu i svetlost pretvara u kiseonik! (VIDEO)

- Moja ideja je bila da efikasnost prirode stvorim u veštačkom okruženju. Napravio sam neku vrstu osvetljenja uz pomoć ovog materijala tako što sam koristio svetlost iz sijalice, ali u isto vreme sam proizveo i kiseonik - rekao je Džulijan Melkiori koji je napravio ovaj revolucionarni izum

Džulijan Melkiori koji je diplomirao na Kraljevskom univerzitetu za umetnosti, dizajnirao je sintetički biološki list koji upijajući vodu, ugljen-dioksid i svetlo proizvodi kiseonik poput prave biljka. Njegov izum ne samo što je važan za budućnost planete, jer bi mogao da se koristi kao fasada ili ventilacioni sistem, bitan je i za astronaute koji će ići na duža svemirska putovanja.

- Biljke ne rastu u nultoj gravitaciji, a NASA istražuje različite načine kako bi omogućila proizvodnju kiseonika u svemiru - kaže Džulijan i dodaje da će njegov izum omogućiti istraživanja u univerzumu koja su do sada bila nemoguća.

Projekat "Silk Leaf" koji je razvijen u okviru Kraljevskog univerziteta za umetnost i inovacije u dizajnerskom inženjerstvu uz pomoć laboratorije univerziteta Taft koja se bavi istraživanjem svile, sastoji se od hloroplasta koji je napravljen od proteina svile.

- Materijal se vadi direktno iz vlakna svile i može da stabilizuje molekule. Ekstrat hloroplasta iz biljnih ćelija sam stavio u protein svile i kao rezultat sam dobio prvu biljku koja živi i diše - kaže Melkiori.

Ovaj veštački list bi osim toga što bi pomogao astronautima, mogao da proizvede i kiseonik.

- "Silk Leaf" je prvi veštački list koji je neki čovek napravio, a da je potpuno biološki. Moja ideja je bila da efikasnost prirode stvorim u veštačkom okruženju. Napravio sam neku vrstu osvetljenja uz pomoć ovog materijala tako što sam koristio svetlost iz sijalice, ali u isto vreme sam proizveo i kiseonik - pohvalio se Džulijan svojim projektom. Ovaj mladi umetnik je istakao da bi njegov izum mogao da se koristi i u većim količinama.

- Takođe bi mogao da se koristi i za spoljašnju upotrebu kao što su fasade i ventilacioni sistemi. On može da apsorbuje spoljašnji vazduh, provuče kroz svoje biološke filtere i zatim da proizvede čist kiseonik - kaže Džulijan Melkiori.

Pogledajte video:

(Telegraf.rs)