Uživo Selektor Dušan Alimpijević posle čudesnog preokreta i pobedničkog debija: "Ovaj grb, himna i ovakva pobeda..."
Činjenice
- Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je posle velikog preokreta, i minusa od 23 poena, selekciju Švajcarske 90:86 u prvom meču kvalifikacija za Svetsko prvenstvo.
- Junak meča io je novi kapiten Orlova Dušan Ristić, koji je postigao 24 poena i upisao 5 skokova, Stefan Miljenović dodao 23. U selekciji Švajcarske najbolji je bio Aleksander Šumaher Bel sa 19 poena.
- Košarkaši Švajcarske su posle prvih 20 minuta vodili 57:34, ali je Srbija uspela da boljom igrom u drugom poluvremenu dođe do preokreta i zaslužene pobede.
- Selektor Dušan Alimpijević upisao je pobedu na svom debiju kao selektor Srbije.
Uživo
Šta može bolje
- Voleo bih da igramo konstantno ovo što smo igrali u drugom poluvremenu,. nego da odigramo pametnije. Ovo samopouzdanje je došlo iz dobre i agresivne odbrane. Voleo bih da postavimo neke standarde od počeka i da tu nemamo nikakve oscilacije. Samo taj agresivniji pristup od samog početla.
O pripremi meča
-Košarka je otišla u tom pravcu da su šutevi za tri poena postali nešto što pravi razliku. Ekipa koja ima dobar šut za tri poena pravi razliku. Ova opcija koju Dule nudi sa pozicije pet, je nešto što traži vreme da se protivnik pripremi.
O FIBA prozorima
- Ovi prozori su nepredvidljivi. Ne znate sa čime raspolažete. Za mene je ovo bilo potpuno novo iskustvo. Sigurno će u nastavku biti drugačije. I ovde smo za kratko vreme dobar posao uradili kada smo dobili meč na ovakav način.
O Bosni i Hercegovini
- Večeras ću imati više informacija. Moj trener je na tom meču u Istanbulu. Skauting će se raditi u otežanim uslovima jer je nov trener i video sam da je tamo 20 razlike.
Šta dalje?
- Ne branim ih, da bi ih branio, reda radi. Kada smo već "okrenuli". Da li znate da su tri igrača Sprtaka zavrršila utakmice u Subotici, došli ovde i ujutru uradili trening. Ti momci su došli i trenirali oba treninga. Niko od nas ne trenira više dva puta dnevno kada se završi pripremni period. Dubok naklon igračima na način kako su izneli ovo.
- Dangubić i Dobrič će biti u sasavu protiv Bosne. Micić je doošao da nas poseti, on nema dozvolu kluba da nastupi. Zahvalnost Crvenoj zvezdi. koja je bila preokretkna, da nemam reči. Oni su poslali..Miljenovića, Dobrića i Davidovac je dobio zeleno svetlo. Jedino je Plavšić ostao zbog trenigna na poziciji centra. Ti je asistent, Neša, doktor, jedno veliko hvala Zvezdi.
O Miljenoviću i igračima
Ako me pitate šta je bolje, da gubite i dobijete ovako na kraju. Bolje nego da je obrnuto. Ako pričamo o debiju, možda nije postojao bolji način. Vratiti se iz -23, nije ni malo lako. Ok, Miljenović je jedan od , ali svaki koš u tim trenucima kada se lomila utakmica. Ulaz Anđušića, trojka Jaramaza, Dušan Ristić, koji nije promašio. Svi penali, slobodna bacanja, postaju svaki put... obruč se smanjuje, lopta se povećava.
Selektor Srbije Dušan Alimpijević:
O preokretu na poluvremenu
- Imali smo razgovor na poluvremenu koji je promenio pristup utakmici. Nema tu previše stvari. Svega su bili i oni svesni. Video se grč kod nekih igrača. Nekako su lagane i otvorene šuteve promašivali. To sve govori o njihovom pristupu, i to je normalno. Ove utakmice su jako teške. Švajcarska je rasterećena došla, a ovim momcima stavljate na teret da su favoristi, a oni oblače dres Srbije.
- Visoki pik nam je predstavljao problem čitavo prvo poluvreme. U nastavku smo primili nula trojki. To govori šta smo uradili i šta smo promenili. Pre svega, sve je ovo "za ništa" da nemamo ovaj karakter kod ovih momaka. Sve se svede na igrača. Oni su tražili da uđu u kontakt, da ih izbacimo iz zone komfora.Mnogo mi je drago što su pristupom promenili igru i došli do samopouzdanja.
Osećaj prve pobede
- Osećaj staviti ovaj grb na grudi i pevati ovu himnu je nešto iznad svega što sam do sada kao trener imao.
Kapiten Dušan Ristić o poređenju partije sa Turskom iz prošlih kvalifikacija:
- Svakja utakmica u kvalifikacijama je podjednako bitna. Iskreno, nisma razmišljao o sličnostima sa tom utakmicom. Pogađao sam jedan šut za drugim. Bili smo u deficitu, gubili smo dvocifren broj poena, nisam se opterećivoa semaforom, da ne gledamo na rezultat jer nas je to opteretilo u prvom poluvremenu. u napadu nismo mogli da pronađemo ritam. Jedan od razloga je što smo ostavii rezultat po strani, igrali čvršće i to je donelo rezultat.
Kapiten Dušan Ristić:
- Pokušavli smo da promenimo odbranu i pristup u drugom poluvremenu. velika pobeda za nas posle -23. Pokazali smo da ovaj tim ima karakter. Mnogo mladih igrača, a u kvalifikacijama se ovakve utakmice se dešavaju.
- Kada se igra za reprezentaciju, umor ne postoji. za mene je privilegija i čast da budem ovde. Svi smo mi ovde zbog višeg cilja i ove zemlje. Jaa sam se trudio da umor ne bude očigledan, iako je bio prisutna. Nismo dobro otvorili utakmicu. Dobro se sećam i prošlih kvaifikacija, igrali smo sličan meč.
- Epitet kapitena donosi vrstu časti i odgovornosti. Ovaj tim ima mnogo novih igrača, koji nikad nisu igrali. Da se zahvalim treneru na kapitenskoj traci. Ja sam se trudio da pomognem timu, da objasnim da je utakmica dugačka, iako tako nije izgledalo. To je proizašlo iz neiskustva. trudio sam se da uverim saigrače da igramo agresivnije, da verujemo u svoje sposobnosti. Svojim iskustvom sam se trudi da pomognem timu da ostane hladne glave.
Selektor Dušan Alimpijević
- Dobro veče svima, srećan sam što vas vidim u ovolikom broju. zaista sam srećan kako smo pobedili u ovom meču i kako smo pokazali karakter kao grupa i kao tim io kako smo pronašli način da pobedimo. Ovo nije najlepša utakjmica na početku, ali je rezultat bitan,. Sutra ćemo svim pričati o tome kako smo došli do ove tačke.
- Način na koji smo pobedili posle -23, pokazuje da ovaj tim ima karakter.
Prvi je pred medije izšao selektor Švajcarske:
- Srbija i Švajcarska su različiti svetovi u košarci. I pored toga, želim da čestitam mojim mocima na borbi i duhu. Na kraju, nismo uspeli u onome što smo zaslužili. Ristić je pogodio ključne šuteve, mi nismo bili precizni za tri poena, jer nas je Srbija pritisla više. Propustili smo šansu da ispišemo istoriju košarke u Švajcarskoj. Ali, ovo je košarka. Z amene lično, važno je kako su igrači igračli u odbrani i napadu protiv jednog od najboljih timova Evrope i sveta. Ono što nas čeka jeste meč protiv Turske.
Dobrodošli!
Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je posle velikog preokreta, i minusa od 23 poena, selekciju Švajcarske 90:86 u prvom meču kvalifikacija za Svetsko prvenstvo, a junak meča je novi kapiten Orlova Dušan Ristić. Pratite konferenciju za novinare posle prve pobede selektora Dušana Alimpijevića.
Video: Miljenović umalo do tripl dabla na meču sa Švajcarskom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.