Ovako će ljudi spavati u svemirskim brodovima na putu za Mars
Astronauti bi trebalo da spavaju "dubokim snom" odnosno da budu stavljeni u stanje tromosti koje bi trajalo 90 ili 180 dana
Najnovija studija NASA-e pokazuje najbolje rešenje za preskupe ekspedicije na Mars, metod kojim će se znatno smanjiti troškovi ovog poduhvata. Radi se o stavljanju astronauta u stanje "dubokog sna" sa ciljem da se smanje sve funkcije metabolizma. To stanje, inače poznatije kao stanje tromosti, nastupa i u slučajevima hipotermije,tj. promrzlina i smrzavanja.
- Protokoli za izazivanje terapijske hipotermije postoje u većini glavnih medicinskih centara, kako bi lekari duže održali u životu svoje pacijente, dok ne dobiju odgovarajući tretman i lečenje koje im je potrebno - rekao je Mark Šafer, inženjer vazdušno-kosmičkog prostora, koji iznosi i činjenicu da se ova metoda upotrebljava u praksi od 2003. godine, a u teoriji od 1990.godine.
- Mi nismo imali dosad potrebe da držimo nekog u dubokom snu duže od 7 dana. Ali za svrhe misije na Mars, moraćemo da pokušamo da stanje tromosti potraje od 90 do 180 dana, jer toliko traje ovo putovanje - dodao je Šafer.
Ovo otkriće će se izuzetno isplatiti ekspedicijama na Mars, jer će astronauti moći da žive u manjim brodovima sa dovoljnom količinom vode, hrane i odeće, pa će tako zahtevi misije biti smanjeni sa 400 na 220 tona, što je od velikog značaja za budućnost istraživanja u svemiru.
(Telegraf.rs/ Izvor: space.com)