TELEGRAF ISTRAŽUJE: Da li su elektronske cigarete otrovnije od običnih?

Nakon sve češćih medijskih navoda kako su elektronske cigarete opasne po zdravlje do te mere da čak "razaraju pluća", ekipa Telegrafa istraživala je ima li mesta panici

Dok proizvođači u zavodljivim reklamama tvrde da su elektronske cigarete zdrave i da poništavaju negativno dejstvo nikotina, sve je više svetskih stručnjaka koji tvrde suprotno.

Naime, poslednje u nizu upozorenja stiže iz Nemačke, čiji stručnjaci predvođeni direktorkom Federalnog centra za zdravstveno obrazovanje u Kelnu dr Elizabet Pot tvrde kako čak 90 odsto sadržaja elektronske cigarete čini otrovna supstanca propilen-glikol, koja može izazvati trajno oštećenje respiratornih organa.

Sumnjičavosti su svakako doprineli i podaci prema kojima su elektronske cigarete zabranjene u Kanadi, Australiji i nekim zemljama SAD, a nedavno je objavljeno da je njihovo pušenje zabranjeno i u gradskim kancelarijama i prevoznim sredstvima u Hanoveru.

- U pluća se unosi fina nikotinska "izmaglica", ali možda i mnoga druga toksična jedinjenja - izjavio je nedavno Daglas Betčer, direktor Inicijative protiv duvana pri Svetskoj zdravstvenoj organizaciji dodajući da nema nikakvih naučnih dokaza koji bi potvrdili efikasnost pri odvikavanju od pušenja, niti bezbednost uređaja.

Sa njim se slaže i primarijus dr Mirjana Danilović pneumoftiziolog koja za Telegraf kaže da elektronske cigarete svakako nisu bezazlene kakvim se u reklamama predstavljaju i da će vreme pokazati do koje mere su štetne po zdravlje ljudi.

- Znate, i duvan je svojevremeno donet u Evropu kraljici Katarini Mediči kao lek protiv glavobolje da bi se vekovima kasnije ispostavilo da nije nikakav lek i da izaziva karcinom - počinje priču za Telegraf Danilovićeva - S obzirom na to da su se elektronske cigarete pojavile tek 2006. godine, mislim da je još uvek rano da se priča o posledicama koje ostavljaju. Po mom mišljenu, ove cigarete samo održavaju zavisnost, a za supstancu propilen-glikol na kojoj kažu da su bazirane s punom odgovornošću mogu da tvrdim da izaziva oštećenje mozga, jetre i bubrega. Brojnim naučnim analizama dokazano je i da nakon pet minuta pušenja elektronskih cigareta dolazi do suženja bronhija.

Iz kompanije "Umbrella Corporation", regionalnog lidera u prodaji i distribuciji elektronskih cigareta, međutim, ističu da nema mesta panici i da naročito na ovim prostorima ima mnogo zabluda o elektronskim cigaretama. Oni preporučuju elektronske cigarete pre svega jer "tečnosti kojima se pune ne sadrže katran ili ugljen monoksid - najkancerogenije i pogubnije sastojke duvanskih cigareta, niti ijedan od 4. 000 ostalih otrova".

- Elektronske cigarete su, grubo rečeno, samo aparat u koji se sipaju tečnosti različitog kvaliteta i jačine. Dakle, kada pričamo o korišćenju e-cigareta, iz ugla zdravlja korisnika, najbitniji je kvalitet tečnosti koje se u njih sipaju - kažu za Telegraf iz ove kompanije nastavljajući - "Umbrella Corporation" je ekskluzivni uvoznik i distributer "Flavour art", jedinih klinički ispitanih tečnosti na svetu! Serijom kliničkih testova sprovenenih na Kardiovaskularnoj klinici atinskog Centra Onazis dokazano je da ove tečnosti nemaju nikakva štetna dejstva po kardiovaskularni i respiratorni sistem korisnika i njegove okoline - objašnjavaju iz ove korporacije dodajući da su rezultati iste studije pokazali da korišćenjem ovih tečnosti u potpunosti izostaje efekat pasivnog pušenja.

Skeptike koji smatraju da su elektronske cigarete opasne po zdravlje demantuju kako kažu rezultatima. 

- Skeptike najbolje demantuju rezultati gore pomenute studije sprovedene na Kardiovaskularnoj klinici atinskog Centra "Onazis". Dakle, naučni dokazi o uticaju e-cigareta i tečnosti na zdravlje korisnika i njegove okoline - objašnjavaju dodajući da je, ipak, najapsurdnije kada ljudi iz straha i neznanja, elektronske cigarete često povezuju sa nizom zdravstvenih komplikacija, iako za to nemaju nijedan validan argument, ali i da je istina da svaki proizvod, kupljen na neproverenom i sumnjivom mestu može da bude štetan po zdravlje - pa tako i elektronske cigarete i tečnosti.

(Katarina Vuković)