Šta se ZAISTA dešava sa plućima pušača kada ostave cigarete?

Pluća samo po sebi imaju svoje mehanizme da se zaštite od oštećenja, ali to nije uvek slučaj

Dim cigarete može imati širok spektar zdravstvenih efekata na telo, a pluća i disajni putevi su najteže pogođena područja.

Evo zašto se od PRVE JUTARNJE CIGARETE najčešće dobija rak!

Pušači, ovaj napitak od 3 SASTOJKA će očistiti vaša PLUĆA, a košta manje od 100 dinara (RECEPT)

Međutim kada osoba prestane da puši, smanjuje se lučenje sluzi u plućima.

Kako vreme prolazi primećuje se normalnije disanje, pogotovo kada osoba vežba, nema više onaj kratak dah, već diše dublje. Tokom prvih nekoliko nedelja dešava se da bivši pušač mnogo više kašlje od samog pušača.

"Kašljanje čisti pluća",objasnio je Dr Norman Edelman.

I naravno najveća korist od svih, kada odlučite da prestanete da pušite, je smanjena mogućnost za dobijanje karcinoma pluća, što je osoba duže nepušač, to je mogućnost za dobijanje ovog karcinoma manja.

Pluća samo po sebi imaju svoje mehanizme da se zaštite od oštećenja prouzrokovanih duvanskim dimom. Međutim ako su tu u pitanju godine, pa i decenije pušačkog staža, oštećenja pluća mogu biti trajna.

Dugogodišnje konzumiranje cigareta može dovesti do emfizema, hronične opstruktivne bolesti pluća. Ovo stanje oštećuje plućne alveole, gde se odvija razmena kiseonika i ugljen-dioksida.

Jednom kada se pluća osobe oštete do tačke emfizema, zidovi disajnih puteva izgube svoj oblik i elastičnost, čineći da se vazduh iz pluća teško potiskuje. Ove promene pluća su trajne i nepovratne.

Međutim, nikad nije kasno da se odreknete pušenja, bez obzira na godine i pušački staž. Svakako ima mnogo razloga da donesete odluku i prestanete da pušite.

(Telegraf.rs)