BEBE BEZ FATALNIH GENA: Kontroverzni tretman oplodnje s tri roditelja

U Britaniji od danas počinje javna rasprava o tome da li porodicama koje ne žele da se na njihovo dete prenese neizlečiva nasledna bolest treba omogućiti etički upitan “tretman oplodnje sa tri roditelja”

Tretmanom, koji predstavlja poseban vid veštačke oplodnje (IVF) i trenutno je u fazi istraživanja samo u američkim i britanskim laboratorijama, u ženu bi se prvi put usađivao genetski modifikovani embrion. Na ovaj način, začeto dete imalo bi gene majke, oca i ženskog davaoca.

Ovim postupkom sprečilo bi se prenošenje na novu generaciju takozvanih "mitohondrijalnih bolesti" - neizlečivih naslednih stanja koja se prenose majčinom linijom, a pogađaju otprilike jedno od 6.500 novorođenčadi širom sveta. Intervencijom bi se zamenjivale neodgovarajuće mitohondrije, tako da dete ne bi od majke nasledilo fatalne poremećaje srca, jetre ili mozga, slepilo ili mišićnu slabost.

Britanska vlada je naložila domaćoj Upravi za ljudsku oplodnju i embriologiju (HFEA) da povodom ovog važnog pitanja, koje ima i emotivnu komponentu, izmeri "puls javnosti".  Predsednica Uprave Lajza Džardin istakla je da želi da čuje mišljenje o ovom problemu od ljudi iz svih sfera društva, najrazličitijeg porekla i obrazovanja.

- Postoji potreba da se postigne ravnoteža između želje da se pomogne porodicama da imaju zdravo potomstvo i mogućeg uticaja na samu decu i širu društvenu zajednicu – izjavila je ona.