Blam je nositi obične stvari, tinejdžeri aplikacijom "skeniraju" markiranu garderobu

Nova aplikacija koju koriste mladi širom sveta pojavila se i na našim prostorima

Foto: Profimedia

Deca školskog i srednjoškolskog uzrasta danas insistiraju na nošenju markirane garderobe. Za razliku od dece koja su odrastala u prošlom veku i koja su nosila garderobu koju su nasledila od rođaka, današnja deca smatraju da je "blam" nositi garderobu koja je kupljena u butiku nepoznatog brenda.

U skladu s tim neko se dosetio da osmisli aplikaciju koja skenira kodove na garderobi i na osnovu toga saznaje da li je roba original ili lažnjak.

Stručnjaci upozoravaju da se materijalizam raširio u svim segmentima društva pa tako i kod najmlađih.

Deca koja ne nose markiranu garderobu od strane vršnjaka su izložena ismevanju i zadirkivanju.

Među decom u višim razredima osnovne škole postalo je jako važno kako se oblače, pa deca čiji roditelji ne mogu da priušte markiranu garderobu, pate i osećaju se manje vredno od onih koji imaju sve.

Osnovni problem je u porodici. Na roditeljima je da prosude koliko je kupovina najskuplje garderobe i uređaja dobra za njihovo dete.

Foto: Nikola Tomić

Za razliku od ranijeg perioda kada smo u škole nosili majice, dukserice i farmerke za koje nismo marili koje su marke, današnje devojčice žele da nose farmerke, sakoe i bluzice koje zahtevaju odvajanje dobrog dela kućnog budžeta, a dečaci teže ka kupovini sportskih stvari i patika za koje takođe treba izdvojiti pozamašnu sumu novca.

Za mnogu decu skupa garderoba i telefoni predstavljaju statusnoi simbol i dokaz uspeha i bogatstva, a zapravo istina je potpuno drugačija.

Roditelji treba svakodnevno da podsećaju decu da statusni simboli nisu samo materijalne prirode.

Deci treba govoriti da treba da budu zadovoljni sobom zbog dostignuća u školi, zbog svog mira u porodici, zbog odličnog uspeha u sportu ili odnosu s drugima.

Video: E, on vala baš ume da „raskomoti“ žene

(Telegraf.rs/B.K.)