Da li je ovo razlog zašto korona virus može da izazove moždani udar?

62 odsto od 125 hospitalizovanih pacijenata sa korona virusom u Britaniji doživelo moždani udar tokom boravka u bolnici

Foto: Pixabay.com

Naučnici kažu da bi hiperaktivnost u ćelijama zgrušnjavanja krvi mogla da budu uzrok moždanog udara i srčanog udara kod pacijenta sa korona virusom.

Stručnjaci sa Univerziteta Juta napravili su važno otkriće upoređujući krv 82 osobe od kojih je polovina bila pozitivna na korona virus.

Trombociti, krvne ćelije koje zgrušavaju krv bile su mnogo aktivnije u uzorcima uzetim od pacijenata sa kovidom-19, navode u studiji.

Zapravo, trombiociti su se stezali brže, a to je proces koji dovodi do stvaranja krvih ugrušaka.

Upala izazvana virusom verovatno će podstaknuti promenu rekli su naučnici.

Ovaj nalaz može da ima značajan uticaj na to kako će lekari postupati sa pacijentima koji su u riziku od opasnih krvnih ugrušaka.

Foto: Shutterstock

Studija je pokazala kako do 30 odsto pacijenata u bolnicama pati od krvih ugrušaka kao rezultat komplikacije virusa, ali lekari tek sada počinju da razumeju zašto se to dešava.

Iako se zna da korona virus izaziva respiratorne probleme, postoji niz štetnih efekata koje može da izazove na organe koji nisu pluća.

Tromboza nastaje kada se u arterijama i venama formiraju krvni ugrušci koji mogu da blokiraju krvotok što može da izazove srčani udar, moždani udar ili plućnu emboliju.

Studija prošle nedelje otkrila je da je 62 odsto od 125 hospitalizovanih pacijenata sa korona virusom u Britaniji doživelo moždani udar tokom boravka u bolnici.

Video: Važna poruka dr Stevanovića: Ne čekajte da simptomi sami prođu, verujte mi kod korona virusa neće

(Telegraf.rs/B.K.)