Dr Svorcan otkriva kada pacijenti oboleli od korona virusa mogu primiti terapiju krvnom plazmom
Ako se primi u ovom vremenskom okviru, pacijent ima najbolje šanse da mu pomogne
Dr Petar Svorcan, direktor KBC Zvezdara otkrio je kako su pacijenti oboleli od korona virusa reagovali na terapiju krvnom plazmom.
Preporučujemo
Oštra objava Miloša Timotijevića nakon smrti Mike Aleksića
Biće toplije i za 20 stepeni! Stiže OTOPLJENJE u Srbiju, evo i kada: Najnovija prognoza
- Postji mogućnost davanja plazme od preležanih pacijenata. Plazma se daje konzilijarnom odlukom anesteziologa, infektologa i pulomoga i postoji "skoring" sistem za koji morate imati poene da biste dobili plazmu.
Kako kaže, do sada imamo već iskustva u davanju plazme i ona su uglavnom bila uspešna.
- Pacijenti koji su dobijali plazmu uz svu terapiju su pokazali bolje rezultate u odnosu na one koji nisu dobili. Postoji taj "skoring" sistem po kojem se zna ko ispunjava kvalifikacije da je dobije. To se prvenstveno odlučuje po indikacijama i najbolji rezultati su pokazani ako pacijent primi plazmu od 10 do 12 dana od početka bolesti, posele toga je malo slabiji uspeh. Poslednji rok za davanje plazme je 3 nedelje od početka bolesti - istakao je.
(T.T./Telegraf.rs)