≫ 

Da li “obični” vozači smeju da toče gorivo u kanistere, u kakve i koliko?

Na nekoliko pumpi su nam rekli da kanisteri moraju da imaju sertifikat, ali nismo uspeli da saznamo koji je to tačno sertifikat, gde može da se vidi na kanisteru ili proveri prilikom kupovine kanistera

  • 9
Gorivo Foto: Pixabay

Podsetimo se da je do prošle nedelje bilo zabranjeno točenje goriva u kanistere, što je poljoprivrednicima napravilo velike probleme, pišu Polovni automobili.

Nakon što je Vlada usvojila izmenjenu „Uredbu o ograničenju visine cena derivata nafte“, saznali smo da je od sada dozvoljeno točenje goriva i u kanistere (i druge „posude“, kako god ih zvali), ali u maksimalnoj količini do 60 litara.

Dobili smo razna pitanja na ovu temu

Pošto je ovo veoma ozbiljan problem, dobili smo mnogo pitanja. Na neka smo odgovarali direktno, ali u ovom tekstu ćemo odgovoriti na neka najčešća i najvažnija.

Da li svaki vozač sme da natoči gorivo u kanister u količini od 60 litara?

Da - bilo koji vozač, imao veze sa poljoprivredom ili ne, sme da dođe na pumpu i da natoči ukupno 60 litara goriva u kanistere koje je doneo.

Postoji manji broj pumpi koje dozvoljavaju da se u kanistere toče isključivo skuplje vrste goriva, takozvana aditivirana goriva. Da li je to po zakonu, nije nam poznato.

Kakvi kanisteri smeju da se koriste?

Na nekoliko pumpi su nam rekli da kanisteri moraju da imaju sertifikat, ali nismo uspeli da saznamo koji je to tačno sertifikat, gde može da se vidi na kanisteru ili proveri prilikom kupovine kanistera.

Takođe ni u propisima nismo našli ništa po pitanju tog sertifikata.

Generalno, na većini pumpi su nam rekli da oni nemaju informacije o nekom „specijalnom“ sertifikatu, već da jednostavno nije dozvoljeno da se gorivo toči u npr. plastične balone od 5 litara u kojima je bila mineralna voda ili nešto slično.

Posuda u koju se toči gorivo mora da bude namenjena upravo za transport ili skladištenje goriva, bilo da je plastična ili metalna.

Pogledali smo ponudu i manjih i većih kanistera za gorivo u prodaji i nismo primetili da se bilo gde ističe neki sertifikat, odnosno odobrenje za transport goriva.

Naglasimo ipak da postoji mnogo kanistera koji izuzetno liče na vojne kanistere ali sa njima nemaju nikakvih dodirnih tačaka.

Dakle, ako je nešto u „vojnoj“ boji, liči na vojni kanister i još u imenu ima nešto kao „Army“ i slično – to apsolutno ne znači da tom kanisteru možete da verujete zato što ima bilo kakve veze sa vojskom – pošto nema.

Budite veoma pažljivi kada kupujete. Na tržištu je mnogo, ili je bar bilo do pre nedelju-dve, i plastičnih i metalnih kanistera koji na prvi pogled odaju da su napravljeni nekvalitetno.

Može li ovo pravilo da se zaobiđe?

Praksa pokazuje da može, pošto smo naišli i na pumpe na kojima postoji mogućnost da se ipak natoči gorivo u „posude“ koje nisu kanisteri namenjeni za gorivo, već upravo npr. baloni za vodu od 5 litara.

Sa jedne strane deluje nebezbedno, ali sa druge strane onaj ko toči 5 litara benzina ili dizela u balon za vodu teško da pravi neke zalihe ili se bavi švercom.

Zaključak

Naše istraživanje na terenu pokazalo je da možete naići na različite uslove za točenje goriva u kanistere u zavisnosti od pumpe do pumpe.

Generalno - svako može da natoči do 60 litara bilo kojeg goriva u kanistere na skoro svim pumpama.

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • dago 1

    22. mart 2022 | 13:08

    Problem je kod te tanke plastike za vodu i sl zato sto neke od njih benzin rastvara pa se moze desiti da se brzo istopi.

  • Miodrag

    22. mart 2022 | 17:16

    U principu uvek je moglo da se natoči u manje balone, kanistere i slično, onda je neko hteo da ispadne pametan.

  • Iskreno

    22. mart 2022 | 15:07

    Ako ima dovoljno goriva sto bi vozaci auta sipali u kante

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA