Dizali su ih u nebesa, a sada stižu loše vesti: Ovi automobili imaju čak 80% više kvarova od benzinaca
Plug-in hibridni automobili godinama su predstavljani kao pametno prelazno rešenje između benzinaca i potpuno električnih vozila. Niža potrošnja, subvencije i ekološki imidž učinili su ih veoma popularnim. Međutim, novo istraživanje baca ozbiljnu senku na njihovu dugoročnu pouzdanost.
Prema podacima Consumer Reportsa, plug-in hibridi imaju oko 80% više kvarova u poređenju sa automobilima koji koriste isključivo benzinski motor. Istraživanje se zasniva na odgovorima 380.000 vlasnika, a obuhvaćeni su modeli prodavani od 2020. do 2025. godine.
Zanimljivo je da razlike među vrstama pogona nisu male. Klasični hibridi, poput Toyote Prius, imaju u proseku 15% manje problema od benzinaca, dok su električni automobili i plug-in hibridi znatno problematičniji. Razlog leži u složenosti tehnologije.
Džejk Fišer iz Consumer Reportsa objašnjava da plug-in hibridi kombinuju više sistema koji svaki za sebe mogu da otkažu. Benzinski motor, električni motor, baterija, elektronika i punjenje stvaraju veći broj potencijalnih tačaka kvara, dok su klasični hibridi tehnološki zreliji i provereni tokom gotovo tri decenije.
Lista problematičnih modela sadrži i vrlo poznata imena. Ford Escape PHEV ocenjen je kao najmanje pouzdan među kompaktnim SUV vozilima, sa čestim kvarovima na bateriji, sistemu hlađenja, punjenju, ali i na upravljanju i klimatizaciji.
Posebno se ističu modeli iz Stellantis grupe. Jeep Wrangler i Grand Cherokee PHEV sa 4xe pogonom beleže brojne probleme vezane za hibridni sistem, bateriju i elektromotor. Pojedini vlasnici prijavili su višemesečne zastoje i veliki broj ponovljenih odlazaka u servis.
Problemi nisu zaobišli ni veće i skuplje automobile. Mazda CX-90 PHEV označena je kao najmanje pouzdana u klasi velikih SUV vozila, sa kvarovima koji u nekim slučajevima potpuno onesposobljavaju automobil. U premium segmentu, Volvo XC60 PHEV beleži poteškoće sa pogonskim sklopom, baterijom i klimatizacijom, uključujući prelazak u sigurnosni režim sa drastično ograničenom snagom.
Iako se istraživanje u velikoj meri oslanja na podatke sa američkog tržišta, paralela sa evropskim modelima je jasna. Kako pojedini proizvođači već usporavaju planove za potpunu elektrifikaciju, ovi rezultati ponovo otvaraju pitanje pouzdanosti plug-in hibridne tehnologije i očekivanja koja su godinama građena oko nje.
(Telegraf.rs)
Video: Ultra-izdržljivost HONOR Magic8 Lite
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
peksimit
Ovo nije tacno. Ja ima Tojotu Prius, 2015.g, koja je presla 282.000 km sa 0 kvarova.
Podelite komentar