Rat zbog veštačke inteligencije: Meta mora da otvori WhatsApp za konkurenciju
Evropska komisija planira da naloži kompaniji Meta da ponovo omogući besplatan pristup za rivalske asistente veštačke inteligencije na platformi WhatsApp. Ovaj zahtev dolazi nakon što je tehnološki gigant uveo naknade za korišćenje ove popularne aplikacije za razmenu poruka. Cilj ove odluke je da se spreči gušenje konkurencije na tržištu digitalnih usluga.
Nadležni organi smatraju da ovakva politika direktno isključuje druge AI asistente iz upotrebe unutar aplikacije WhatsApp. Takvo postupanje se na prvi pogled ocenjuje kao kršenje osnovnih pravila konkurencije u Evropskoj uniji. Privremene mere će ostati na snazi sve dok se ne završi zvanična istraga o ovom slučaju.
Zašto Meta uvodi naknade i šta kaže Evropska komisija
Izvršno telo EU želi da spreči ozbiljnu i nepopravljivu štetu po ostale kompanije koje razvijaju pametne asistente. Zbog toga nameravaju da nalože kompaniji Meta da vrati uslove koji su važili pre 15. oktobra 2025. godine. To bi značilo da rivalske firme ponovo mogu da nude svoje usluge korisnicima bez plaćanja posebnih taksi.
Sukob oko troškova i zaštite malih preduzeća
Sa druge strane, Meta tvrdi da njihova politika zapravo štiti male biznise od troškova koje prave veliki igrači. Portparol kompanije je izjavio da evropska regulatorna tela žele da omoguće najbogatijim firmama na svetu besplatno korišćenje platforme. On ističe da mala preduzeća ne bi trebalo da plaćaju račune kompanija kao što je OpenAI.
Kao primer je navedena mala pekara u Francuskoj koja plaća uslugu za primanje porudžbina putem aplikacije. Prema tvrdnjama iz kompanije Meta, nelogično je da takav korisnik indirektno finansira rad velikih tehnoloških sistema. Prethodni planovi su podrazumevali potpunu zabranu tuđih četbotova u WhatsApp Business segmentu, što je kasnije zamenjeno uvođenjem naknada.
Ovaj spor predstavlja jedan od ključnih trenutaka u regulaciji veštačke inteligencije na tlu Evrope. Ishod istrage će odrediti da li će Meta moći da naplaćuje pristup svojoj infrastrukturi ili će morati da je deli sa svima pod jednakim uslovima. Korisnici bi uskoro mogli da vide mnogo veći izbor digitalnih asistenata unutar svojih omiljenih aplikacija.
(Telegraf.rs)
Video: Sajam automoila BG Car show 2026, počinje sutra, u sredu, 18. marta
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.