Prošetajte nuklearnim "gradom duhova" u Japanu (FOTO)

Korisnicima servisa Gugl mape omogućen je virtuelni obilazak pustih i zaraslih ulica grada Nami, iz koga je pre dve godine evakuisana 21.000 stanovnika

  • 2

Zanima vas kako danas izgleda Nami, napušteni grad u Japanu, koji se nalazi duboko unutar zatvorene zone oko havarisane nuklearne elektrane "Fukušima"? Servis Gugl mape vodi vas "u šetnju".

Korisnicima ovog Guglovog servisa omogućen je virtuelni obilazak pustih i zaraslih ulica grada Nami, gde vreme kao da je stalo pre dve godine kada je, posle zemljotresa i cunamija koji su zadesili Japan u martu 2011. godine, u "Fukušimi" došlo do nuklearne havarije.

Polovina ovog grada na obali Pacifika leži unutar zone evakuacije koja, na površini od 20 kilometara, okružuje nuklearno postrojenje čiji su rashladni sistemi na udaru cunamija otkazali, a tri reaktora se istopila, šireći radioaktivne čestice po vazduhu, zemljištu i moru, zbog čega je svih 21.000 stanovnika Namija evakuisano.

- Nadam se da će pogledi na ulice grada u kojem je vreme stalo pokazati budućim generacijama šta su taj veliki zemljotres i nuklearna havarija doneli - napisao je gradonačelnik Namija Tamocu Baba na svom blogu.

Za oporavak od nuklearne krize potrebno je mnogo godina i saradnja velikog broja ljudi, navodi on, i ističe da njegovi sugrađani, sa njim na čelu, nikada neće odustati od povratka u svoj grad.

Neke delove "grada duhova" progutali su talasi tog 11. marta, ali se kuće i druge zgrade koje je oštetila voda jasno mogu videti, dok su mnoge zgrade čitave, a napuštene su kada je pre dve godine iznenada naloženo da se svi evakuišu.

Nuklearna katastrofa u Fukušimi bila ja najgora otkako je slična nesreća pogodila Černobil 1986. godine. Zvanično, nema registrovanih smrtnih slučajeva od posledica radijacije, ali naučnici upozoravaju da bi neke oblasti mogle ostati kontaminirane decenijama, dok bi one najzagađenije mogle biti nenaseljive zauvek.

(M. S. / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA