≫ 

Zašto je pocrneo "plavi ekran smrti"?

"Plavi ekran smrti" postoji još od 1990. godine, kada se prvi put pojavio u Windowsu 3.0 kako bi pomogao korisnicima da lakše otkriju greške hardvera i memorije

  • 3
crni ekran smrti Foto: Windows

Čuveni "plavi ekran smrti" (Blue Screen of Death - BSoD), svima poznata pojava do koje dolazi kada računar "zakuca", sa dolaskom novog Windows 11 operativnog sistema odlazi u istoriju.

Naime, u Microsoftu veruju da je "jedanaestica" toliko dobra da sistem koga ona bude pokretala nikada neće "padati", pa se tako ni "zlokobni" plavi ekran neće pojavljivati. Zbog toga će i najpoznatije upozorenje Microsoftovog operativnog sistema više neće biti plavo nego crno.

"Crni ekran smrti" se za sada nalazi samo u verziji novog operativnog sistema koju je Microsoft dao na interno testiranje svojim timovima, kako bi video rakcije i prikupio mišljenja o njemu. Na osnovu toga će biti doneta konačna odluka da li će se crni ekran naći u finalnoj verziji "jedanaestice".

Microsoft Windows 10 Foto: Shutterstock

A ukoliko bude prihvaćena, to će biti jedna od većih promena u okviru Windowsa 11. BSoD je prethodni put bio "ažuriran" 2012. godine, kada mu je u Windows 8 dodat tužni emotikon i još jednom 2016. kada je dobio QR kod.

Inače, "plavi ekran smrti" postoji još od 1990. godine, kada se prvi put pojavio u Windowsu 3.0, kako bi naprednim korisnicima pomogao da lakše dijagnostifikuju hardverske i grešaka sa memorijom.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA