
Stiv Džobs je pre 40 godina izbačen iz Apple-a, ali upravo taj pad stvorio je najjače Mac računare
Sumirano
- Stiv Džobs izbačen iz Apple-a 1985. godine zbog sukoba sa Džonom Skalijem.
- Džobs osniva NeXT i fokusira se na softver, što postaje temelj za macOS.
- Saradnja sa Pixarom dovodi do uspešnih animiranih filmova i učenja balansiranja kreativnosti i odgovornosti.
- Apple kupuje NeXT 1997. godine, Džobs se vraća i pokreće inovativne proizvode poput iMac-a, iPod-a, iPhone-a.
- Džobsov otkaz postaje prekretnica koja dovodi do njegovog sazrevanja i transformacije Apple-a.
U maju 1985. godine, Apple je doživeo nešto što je tada delovalo kao tragedija – izbacivanje osnivača iz sopstvene kompanije. Stiv Džobs, tada 30-godišnji vizionar, dobio je simboličnu titulu bez ikakvog uticaja i ubrzo napustio firmu. Iako je bio odgovoran za Macintosh, računar koji je promenio tržište, Džobsove radne navike, perfekcionizam i stalni sukobi sa izvršnim direktorom Džonom Skalijem doveli su do njegovog uklanjanja.
U tom trenutku Apple je zapao u krizu. Prodaja Macintosha nije ispunila očekivanja, a Džobsova opsesivna posvećenost detaljima postala je problem. S druge strane, Sklali nije imao razumevanja za proizvodno orijentisani pristup koji je Džobs forsirao. Upravni odbor je stao na Sklalijevu stranu, a Džobs je ostao bez ikakvog uticaja unutar firme koju je osnovao deset godina ranije.
U septembru 1985, Džobs osniva novu kompaniju pod imenom NeXT, dok Apple, bez svog vizionara, počinje da klizi ka ivici propasti.

NeXT i Pixar: godine učenja i transformacije
Iako je NeXT isprva delovao kao još jedna preambiciozna ideja, sa proizvodima koji su kasnili i bili preskupi, odluka da se kompanija fokusira na softver pokazala se ključnom. Upravo taj softver kasnije će postati temelj današnjeg macOS operativnog sistema.
Još važnije, u tom periodu Džobs sazreva. Kroz saradnju sa Pixarom, gde je bio više finansijer i pregovarač nego mikromenadžer, naučio je kako da balansira kreativnost i odgovornost. Pixar je u to vreme iznedrio Toy Story, Bugs Life, Monsters Inc. i druge animirane klasike, a Džobs je u toj atmosferi prepoznao sinergiju umetnosti i tehnologije – ideju koju je pokušavao da ostvari još dok je bio u Apple-u.
Kada se Apple 1997. odlučio da kupi NeXT, kako bi spasio kompaniju od propasti, Džobs se vratio na velika vrata. Prvo kao savetnik, a ubrzo i kao izvršni direktor, pokrenuo je jednu od najkreativnijih i najplodnijih epoha u istoriji tehnologije.
Pod njegovim rukovodstvom nastali su iMac, iPod, iTunes, iPhone i kasnije iPad – proizvodi koji su transformisali industriju, ali i način na koji ljudi širom sveta koriste tehnologiju.

"Otpuštanje iz Apple-a bilo je najbolja stvar koja mi se mogla dogoditi"
Džobs je kasnije više puta govorio koliko je njegov pad iz Apple-a bio lično bolan, ali i koliko ga je naučio. U čuvenom govoru na Stanford univerzitetu 2005. godine, rekao je: "Težinu uspeha zamenila je lakoća ponovnog početka, manje sigurnosti, više kreativnosti. To me je oslobodilo da uđem u jednu od najkreativnijih faza svog života."
Poruka je bila jasna: otkaz, koliko god da je bolan, može postati tačka preokreta. Da nije bio izbačen, Džobs nikada ne bi osnovao NeXT, sarađivao sa Pixarom, sazreo kao lider – i vratio se da preoblikuje Apple i svet tehnologije iz temelja.
Zato danas, četiri decenije kasnije, možemo slobodno reći da je upravo taj otkaz otvorio vrata za nastanak najboljih Mac računara i uređaja koje Apple ikada proizveo.
(Telegraf.rs)
Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.