
Studio iza popularne video igre Palworld priznao: Nintendo ih prisilio na izmene mehanika igre
Napetost između Pocketpaira i Nintenda eskalirala je u otvoreni "rat patenata", a sada je razvojni studio konačno priznao ono što su igrači sumnjali mesecima - da su prinuđeni da menjaju mehanike igre zbog pritiska japanskog giganta.
Nakon šest meseci pravne bitke, Pocketpair je konačno otkrio da su nedavne promene u popularnoj survival igri Palworld bile direktan rezultat tužbe koju su podneli Nintendo i The Pokemon Company. U zvaničnom saopštenju objavljenom 8. maja 2025. godine, studio je priznao da su bili primorani da naprave značajne kompromise kako bi izbegli još ozbiljnije posledice po razvoj igre.
"Trenutno smo uključeni u produženi pravni postupak u vezi sa navodnim kršenjem patenata. Nastavićemo da osporavamos ove tvrdnje i tvrdimo da su predmetni patenti nevažeći", navodi se u saopštenju kompanije Pocketpair.
Kako patenti menjaju omiljenu igru miliona igrača
Studio je potvrdio da je nadogradnja v0.3.11 objavljena 30. novembra 2024. godine uklonila mogućnost prizivanja Palova bacanjem Pal kugli, što je bila jedna od osnovnih mehanika igre. Umesto toga, implementirano je statičko prizivanje pored igrača.
"Kao što su mnogi pretpostavili, ove promene su zaista bile rezultat tekućeg sudskog spora", potvrdio je Pocketpair u saopštenju. "Svi u Pocketpairu bili su razočarani što je ovo prilagođavanje moralo da se napravi."
Ali tu nije kraj. Najnovija nadogradnja v0.5.5 donosi još jedan kompromis - klizanje kroz vazduh će se od sada izvoditi korišćenjem jedrilice umesto Palova. Palovi u timu igrača će i dalje pružati pasivne bonuse za klizanje, ali će igrači sada morati da imaju jedrilicu u inventaru da bi mogli da klize.
Ove promene su direktan rezultat toga što Nintendo i The Pokemon Company tvrde da Palworld krši tri japanska patenta vezana za mehaniku hvatanja i korišćenja stvorenja u igrama. Najkritičniji su patenti koji se odnose na bacanje predmeta za hvatanje bića i jahanje stvorenja, mehanike koje su viđene u igri Pokemon Legends: Arceus iz 2022. godine.
Džon "Baki" Bakli, direktor komunikacija i menadžer izdavaštva u Pocketpairu, otkrio je na panelu konferencije Game Developers Conference 2025. da je dan kada je tužba objavljena bio izuzetno težak za studio.
"Obavili smo pravne provere pre objavljivanja Palworlda i sve su prošle u Japanu. Tako da je očigledno kada je tužba objavljena, bili smo u fazonu 'Šta?' I vratili smo se advokatima, a advokati su kontaktirali sudove i pitali 'Šta se dešava?' i tada smo shvatili da se radi o patentima", izjavio je Bakli.
"Skoro svi u Pocketpairu su veliki fanovi, tako da je to bio veoma depresivan dan, svi spuštenih glava i hodaju po kiši", dodao je. "To je promenilo mnogo stvari za nas. Bili smo tik pred objavljivanjem PlayStation verzije, spremali smo se za Tokyo Game Show, tako da smo očigledno morali malo da se povučemo i unajmimo obezbeđenje i slične stvari."
Bitka tek počinje: Nintendo sprema tužbu i u SAD
Situacija bi mogla postati još komplikovanija za Pocketpair, jer izgleda da Nintendo priprema teren za dodatnu tužbu u Sjedinjenim Državama. Prema analizi sajta GamesFray, Nintendo je osigurao četiri patenta u SAD koji bi mogli biti iskorišćeni protiv Palworld-a.
Stručnjak za patente Florijan Miler procenjuje da bi nova tužba u SAD mogla biti podneta "već krajem proleća ili leta 2025." godine nakon što je Nintendo dobio još jedan patent (br. 12.246.255) koji se odnosi na "glatko prebacivanje između različitih načina transporta" u igri.
Pocketpair je već započeo sa pravnom odbranom u Japanu, navodeći nekoliko drugih igara koje koriste slične mehanike. U svojoj odbrani, kompanija je citirala igre poput Final Fantasy 14, Tomb Raider, Monster Hunter, pa čak i Far Cry 5 kako bi dokazala da patenti Nintenda nisu jedinstveni.
Bez obzira na pravne izazove, Palworld nastavlja sa razvojem i dodavanjem novog sadržaja. Igra je dostigla ogromnu popularnost sa preko 32 miliona igrača u protekloj godini, postavljajući rekorde prodaje i broja istovremenih igrača.
Ostaje da se vidi kako će se ova pravna bitka završiti, ali jedno je sigurno - patenti u gejming industriji postaju sve kontroverzniji alat kojim velike kompanije mogu da ograniče kreativnost i inovacije manjih studija. Kao što je jedan komentator na GamingOnLinux primetio: "Ideja da game mehanike mogu biti zaključane iza patenta tako da samo jedna kompanija može da ih koristi je smešna... Takve stvari jednostavno ne bi trebalo da budu dozvoljene. Sistem nije pogodan za svrhu."
(Telegraf.rs)
Video: Spektakl ruske avijacije na nebu tokom vojne parade: Dan pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.