Panel BIZIT pokušao da odgovori na pitanja koja zanimanja će nestati, a koja nova će se pojaviti: Budućnost je u IT-ju, jer živimo u vremenu gde je sve IT

- Na svetskom nivou postoji manjak IT stručnjaka za čak 60% - rekao je Veselin Jevrosimović, predsednik Comtrade grupacije

  • 1

Panelom "Obrazovanje za budućnost" okončana je ovogodišnja BIZIT konferencija. Panel je imao zadatak da odgovori na pitanje koja zanimanja će nestati, koja će se vremenom pojaviti, i da li već sad imamo percepciju koja znanja i veštine će se tražiti od zaposlenih u novom vremenu.

Profesor sa Filološkog fakulteta u Beogradu, Jasmina Nikolić, održala je kratko predavanje o agilnom razvoju, koje je formirano sa ciljem da formalno obrazovanje uhvati korak sa tržištem, za kojim kaska, baš kao i neformalno obrazovanje.

- Budućnost je u IT-ju, jer živimo u vremenu gde je sve IT, a na svetskom nivou postoji manjak IT stručnjaka čak 60%“ - rekao je Veselin Jevrosimović koji je istakao da Comtrade ima tri sopstvene obrazovne institucije, te da je kompanija najbliža dualnom obrazovanju u svom realnom funkcionisanju i pozvao sve prisutne da što pre krenu sa poslom kako bi sticali znanja i veštine koji će im značiti u daljoj karijeri.

Foto: Promo

Slobodan Bogdanović iz Endave je rekao da posebno nedostaju iskusni inženjeri oko kojih bi se gradila infrastruktura.

Dekani se nisu složili da je četiri godine studiranja mnogo, jer postoji problem savladavanja matematičkih i drugih veština koje je jako teško preneti u slučaju neformalnog obrazovanja ili kraćeg studiranja.

Po mišljenju profesorke Nade Popović Perišić, najvažnija stvar je odgajati studente u kritičkom duhu, da postavljaju pitanja, da budu radoznali, umesto da se znanje deli na kašičicu.

Foto: Promo

Dekan FTN-a iz Novog Sada, Rade Doroslovački je istakao da studenti sa njegovog fakulteta već od druge godine idu na praksu u preduzeća koja se bave vrhunskim tehnologijama. No, i u tom slučaju se traži jasno i definisano formalno obrazovanje. Dodao je "Formalno obrazovanje nije u dobrom stanju, već pre u alarmantnom, i hitno ga treba oporaviti".

Izuzetno posećen panel, kome je prisustvovalo više stotina učenika i studenata iz čitave Srbije, činili su: prof. dr Milo Tomašević, dekan ETF Univerziteta u Beogradu; prof. dr Rade Doroslovački, dekan FTN Univerziteta u Novom Sadu; prof. dr Nada Popović Perišić, profesor emeritus, FMK; Jasmina Nikolić, Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu; Veselin Jevrosimović, Comtrade; Slobodan Bogdanović, Head of Programme and Project Management, Endava. Moderator panela je bila Tatjana Ostojić, glavni urednik portala pcpress.rs.

Foto: Promo

- Za kraj BIZIT konferencije smo ostavili ono najvažnije, a to su mladi koji su budućnost ove države - istakla je Tatjana Ostojić.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zmrki

    9. novembar 2018 | 08:25

    Na zalost, mladi ne vide Srbiju kao svoju buducnost, naravno sa pravom. Mnogo nam je dobro, a sve vise ljudi odlazi..

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA