Najudaljenija zvezda — ili možda par zvezda — koju su astronomi ikada videli upravo je otkrivena zahvaljujući teleskopu Habl i masivnom jatu galaksija.
Daleko od Zemlje, univerzum se savija oko ogromne mase galaktičkog jata, stvarajući gravitaciono sočivo u prostor-vremenu, slično zakrivljenom sočivu u lupi.
Tako je Habl otkrio nešto malo i skriveno: zvezdani sistem iz ranog univerzuma.
Daleki zvezdani sistem nosi zvanično ime WHL0137-LS, ali su ga astronomi koji su ga pronašli nazvali “Earendel” od staroengleske reči koja znači “jutarnja zvezda” ili “svetlost koja se diže”.
Earendel sistem kakav danas vidimo sijao je u periodu samo 900 miliona godina od Velikog praska, prema autorima novog rada u časopisu Nature koji opisuje otkriće.
Čak i po standardima drevnih zvezda, Earendel se izdvaja: astronomi su posmatrali prethodnog rekordera, po nadimku Ikar, starog 9,4 milijarde godina — 3,4 milijarde godina mlađeg od ovog novog rekordera.
Čak i najstarije poznate supernove, obično najsjajniji i najlakše uočljivi pojedinačni objekti u ogromnom prostoru vremena, mlađe su od Earendela.
Svetlost ove zvezde putovala je 12,9 milijardi godina do Zemlje.
(Telegraf.rs)
Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
xmen
po mojoj racunici je 11 i po milijardi ne 12 godina
Podelite komentar
Investitor
Imal neki povoljan plac tamo?Muslio sam jednu manju zgradicu....
Podelite komentar
M.K.
Kul ime Earendel 👌🏻✨✨✨🌟kad gledamo u Nebo kao da gledamo u prošlosti...
Podelite komentar