Ovih 6 grešaka uništava vaš skupi televizor: Evo kako da ih izbegnete

N. M.
N. M.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Onaj skupi pametni televizor u vašoj dnevnoj sobi predstavlja ozbiljnu investiciju koja treba da vam služi minimum deceniju. Nekoliko jednostavnih navika u održavanju može značiti razliku između kupovine novog TV-a za samo par godina ili uživanja u savršenoj slici narednih deset godina, možda i duže.

Većina vlasnika pametnih televizora pravi iste greške koje drastično skraćuju životni vek uređaja. Pogrešno čišćenje, loše povezivanje kablova i zanemarivanje osnovnih mera zaštite košta srpske potrošače hiljade evra godišnje u nepotrebnim zaменama televizora.

Dobra vest je što sve potrebne mere zaštite možete primeniti već danas, bez ikakvih dodatnih troškova ili tehničkih znanja. Dovoljno je samo da promenite nekoliko svakodnevnih navika.

Čišćenje ekrana - zašto sredstvo za prozore uništava TV

Ne hvatajte prvi sprej za čišćenje koji vam padne pod ruku i nemojte strugati po ekranu televizora kao da je ogledalo u kupatilu. Samsung eksplicitno upozorava protiv korišćenja "bilo kojeg sredstva za prozore, sapuna, abrazivnih praškova ili bilo kojeg preparata sa rastvaračima poput alkohola, benzena, amonijaka ili razređivača za boje" jer ove agresivne hemikalije mogu ukloniti anti-refleksni sloj i ostaviti trajnu štetu.

(Pre)vaspitavanje mačke vodom iz sprej boce Foto: Pixabay

Umesto toga, vaš TV ekran zahteva nežan dodir meke antistatičke krpe od mikrovlakana - iste one koju biste koristili za skupi objektiv fotoaparata ili naočare - brisanje kružnim pokretima kako biste izbeli ogrebotine koje čak i papirnate maramice mogu izazvati.

Za tvrdokorne mrlje ili otiske prstiju, lagano navlažite krpu od mikrovlakana destilovanom vodom i nežno obrišite ekran umesto da prskate bilo šta direktno na televizor.

Zaštitnik od prenapona - investicija od 2.000 dinara koja štedi 200.000

Većina proizvođača televizora preporučuje korišćenje zaštitnika od prenapona kako bi se televizor zaštitio od strujnih udara i električnih fluktuacija. Kvalitetan zaštitnik od prenapona deluje kao prva linija odbrane, apsorbujući naponske vrhove pre nego što mogu doći do osetljivih unutrašnjih komponenti vašeg TV-a.

Ovde ne treba štedeti, pa se isplati investirati u pouzdan model. Tražite onaj koji je ocenjen na 2.000 džula ili više sa niskim naponom ograničenja (idealno ispod 400V). Brendovi poput Belkin, Anker i Tripp Lite nude dobro ocenjene opcije koje su u stanju da zaštite velike televizore i druge povezane uređaje.

Važno je napomenuti da zaštitnici od prenapona ne traju večno. Planirajte da ih menjate svakih tri do pet godina, ili odmah nakon velikog udara. To je mala cena u odnosu na zamenu skupog pametnog televizora.

Budite nežni pri isključivanju kablova

Kladim se da ste bar jednom (ili previše puta) pokušali da zađete iza TV ormana da isključite HDMI kabl, povlačeći ga pod čudnim uglom jer ne možete baš da ga dosegnete. Ova naizgled nevina radnja može vremenom izazvati ozbiljnu štetu i kablovima i portovima na vašem televizoru.

Televizor, USB Foto: Shutterstock.com

HDMI portovi, USB veze i drugi ulazi na modernim televizorima su iznenađujuće osetljivi. Kada povlačite kablove pod uglovima ili koristite preveliku silu, možete saviti unutrašnje konektore, stvoriti labave veze koje uzrokuju prekide signala, ili čak naprslinuti veze na štampanoj ploči.

Rešenje je jednostavno: uvek uhvatite sam konektor, a ne kabl, i povucite pravo spolja. Za teško dostupne veze, razmislite o korišćenju baterijske lampe ili lampice telefona da vidite šta radite.

Temperatura i vlažnost - zašto vaš TV ima komfort zonu

Vaš pametni televizor ima idealnu komfort zonu, baš kao i vi. Generalno se preporučuje da se televizori drže u okviru tipičnog unutrašnjeg temperaturnog opsega od 5°C do 40°C i daleko od mesta gde se može nakupiti vlaga, kao što su vlažni podrumi ili slabo ventilirane prostorije.

Toplota je posebno problematična jer primorava unutrašnje sisteme hlađenja vašeg TV-a da rade intenzivnije, skraćujući životni vek komponenti. Nemojte montirati televizor iznad kamina (uprkos tome što predlažu emisije o uređenju doma), stavljati ga na direktnu sunčevu svetlost ili na druga mesta koja predstavljaju opasnost za vaš TV.

(Telegraf.rs)

Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA