≫

Engleska primila gol u 93, pa prošla na penale! Kolumbijci pali posle drame (FOTO)

Junaci Engleza Kejn i Pikford, "gordi albion" prvi put u istoriji prošao dalje posle boljeg izvođenja jedanaesteraca

• 25

Engleska je poslednji učesnik četvrtfinala Svetskog prvenstva u Rusiji!

Ostrvljani su posle velike drame, produžetaka i penal serije, savladali Kolumbiju 4:3, posle regularnih 1:1 i gola koji su primili u 93. minutu.

U četvrtfinalu, Englezi će na Šveđane, koji su ranije danas eliminisali Švajcarsku.

KOLUMBIJA - ENGLESKA 1:1 (penalima 3:4)

(Mina 90+3 - Kejn 55.p)

Kolumbija: Ospina - Arijas, Mina, D. Sančez, Mohika - K. Sančez (od 79. Uribe), Lerma (od 62. Baka), Barios - Kvintero (od 88. Muriel), Kvadrado - Falkao.

Engleska: Pikford - Tripije, Voker (od 113. Rašford), Stons, Megvajer, Jang (od 102. Rouz) - Henderson - Lingard, Ali (od 81. Dajer), Sterling (od 88. Vardi) - Kejn.

Englezi burno slave plasman u četvrtfinale Foto: Tanjug/Ap

Utakmica na moskovskoj "Otkrijte Areni" nije bila jedna od onih koja će se dugo pamtiti i prepričavati zbog golova, šansi, spektakularne igre, ali koga briga, reći će vam svaki Englez - cilj je ostvaren, Engleska je opet među svetskim kremom gde dugo nije bila.

Prvi put su Englezi ostvarili plasman dalje na Mundijalima posle boljeg izvođenja penala, što je podatak za istoriju, a najzaslužniji za takav epilog bili su strelac Hari Kejn i golman Džordan Pikford koji je u penal seriji odbranio udarac Bake u četvrtoj seriji i spasio "gordi albion", spasio i Hendersona kome je prethodno Ospina pročitao nameru sa "kreča".

Uribe je, uz Baku, tragičar Kolumbije, njegov "topovski" udarac završio je na prečki, a i ovaj meč nije mogao da prođe bez "brljanja" Karlosa Sančesa, koji je, baš kao i u meču sa Japanom, skrivio penal iz kojeg je Kejn doveo Engleze do prednosti u 55. minutu.

Američki sudija Gajger, koji se nalazio u neposrednoj blizini, ispravno je presudio, Sančes je sve vreme gurao, vukao i držao Kejna, koji je na kraju tog duela pao potrbuške, a Kolumbijac skoro da ga je zajahao.

Gajgerova odluka razljutila je Kolumbijce, obrušili su se na njega i tada i nešto kasnije kada je prevideo simuliranje Megvajera u kaznenom Kolumbijaca, pre nego što je Dele Ali ušao u šansu. Osam žutih kartona podelio je Amerikanac igračima, šest temperamentnim Južnoamerikancima, koji su u finišu meča, ipak, uspeli da dođu do egala i produžetaka, bace navijače u delirijum.

Mnogo tenzije bilo je tokom meča Foto: Tanjug/Ap

Junak trenutka bio je Džeri Mina, koji je svojim trećim golom na šampionatu, i to u 93. minutu, produžio meč, Kolumbijce ostavio u igri za prolaz dalje. Sjajan skok defanzivca Barselone prethodio je golu, Pikford i Tripije bili su nemoćni na crti, proključala je vrela Južnoamerička krv...

Englezi su, razumljivo, bili u šoku, prvi produžetak kao da su igrali još pod utiskom onoga što im se desilo, međutim u nastavku su se konsolidovali i uspostavili ravnotežu, no ni jedni ni drugi nisu previše rizikovali u dodatnom vremenum jer bilo je jasno da jedan gol znači trijumf za jedne, za druge propast.

U penal drami Falkao, Kejn, Kvardado, Rašford i Muriel imali su pokaznu vežbu na temu izvoženja savršenog penala, ali ne i Henderson, za njim i Uribe, potom je Tripije nastavio seriju golova, ne i Baka, da bi Dajer stavio tačku na dramu i poslednji meč osmine finala u Rusiji.

Mina je skočio u zagrljaj navijačima posle datog gola u 93. minutu Foto: Tanjug/Ap

Ospina i Kolumbijci u delirijumu, englezi se hvataju za glavu Foto: Tanjug/Ap
Pikfordova intervencija prethodila je korneru i golu Kolumbijaca Foto: Tanjug/Ap

Hari Kejn deli radost sa navijačima Foto: Tanjug/Ap
Ospina u jednu, lopta u drugu stranu: Golman Kolumbije nije imao šanse protiv Kejna Foto: Tanjug/Ap

Karlos Sančes skoro je zajahao Kejna, sudija Gajger nije imao dilemu u ovoj situaciji Foto: Tanjug/Ap
Kolumbijci su bili kivni na sudiju Gajgera posle penala koji je dosudio za Engleze Foto: Tanjug/Ap
sterling pojušava da iskontroliše loptu pored defanzivca Kolumbije Foto: Tanjug/AP
Falkao beži Hendersonu Foto: Tanjug/AP