≫ 

Podneto 800 amandmana: Nastavljena rasprava u Skupštini Srbije (FOTO)

Na dnevnom redu su zakoni iz oblasti zdravstva

  • 27

Skupština Srbija nastavila je danas raspravu o amandmanima na Predlog zakona o ljudskim tkivima i ćelijama, a na dnevnom redu je i Predlog zakona o presađivanju organa sa ključnom novinom da svaki građanin može da bude davalac organa, ako se tome ne usprotivi tokom života, ili ukoliko se tome ne usprotive članovi njegove porodice.

Ostavka Meha Omerovića jednoglasno usvojena: Više nije poslanik Skupštine Srbije

Poslanici vladajuće većine objašnjavaju da će se na ovaj način povećati donacija organa, kao i povećanje broja uspešno obavljenih presađivanja organa, uz smanjenje liste čekanja.

Opozicija nema jedinstven stav po tom pitanju. Demokrate kažu da će zakon podržati, dok radikali ukazuju da se Predlogom zakona o presađivanju organa krše ljudska prava.

Na predložene zakone o presađivanju organa i ljudskim tkivima i ćelijama, kao i na izmene Zakona o psihoaktivnim supstancama podneto je oko 800 amandmana.

Sednica Skupštine Srbije - Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je ranije da Predlog zakona o presađivanju ljudskih organa pruža mogućnost svakom punoletnom građaninu Srbije da zabrani, u pisanom ili usmenom obliku, darivanje svojih organa kao i mogućnost porodici da to učini ukoliko se umrli član o tome nije izjasnio.

Jedna od novina tog predloženog zakona, prema Lončarevim rečima, jeste pojednostavljenje postupka davanja pristanka za presađivanje organa, uz izbegavanje nepotrebnih finansijskih troškova vođenja registra, odnosno uvodi se zabrana o darivanju ljudskih organa davaoca.

Lončar u Skupštini Srbije - Foto: Tanjug/Zoran Žestić

On je naveo da je bilo potrebno da se ta oblast sistemski potpuno uredi, odnosno da se utvrde uslovi o postizanju standarda kvaliteta i bezbednosti ljudskih organa za presađivanje i uslova rada i načina organizacije zdravstvenog sistema, kako bi se postigla visoka zaštita ljudskog zdravlja.

Kaže i da zakon donosi precizno definisanje zdravstvenih institucija i ustanova za obavljanje poslova presađivanja, odnosno uzimanja organa i bolnica za darivanje organa.

Lončar je rekao i da će se doneti nacionalni program presađivanja organa jedinstven na teritoriji Srbije, sa jasnim procedurama I postupcima, uz jedinstven informacioni sistem, a da nadzor nad sprovođenjem zakona ostati u nadležnosti Uprave za biomedicinu.

Kada je reč o Predlogu zakona o ljudskim ćelijama i tkivu, Lončar je rekao da donosi pojednostavljene procedure izdavanja dozvole zdravstvenim ustanovama za obavljanje poslova iz oblasti ljudskih ćelija i tkiva, kao i jedinstveni infortmacioni sistem.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • AKI

    24. jul 2018 | 21:35

    Umnogostrucice se nade bolesnika kojima je jedino resenje da dobiju novo srce, bubreg itd.

  • monika

    24. jul 2018 | 22:52

    Nadam se da ce se doneti zakoni, koji ce biti korisni za gradjane,kada je u pitanju njihovo zdravlje.

  • cveta

    24. jul 2018 | 18:45

    Teske rasprave i odluke ali veoma znacajne

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA