Vreme čitanja: oko 3 min.

Uspešno završeni prvi Dani Ermitaža u Srbiji

Vreme čitanja: oko 3 min.

Svečana ceremonija otvaranja Dana Ermitaža održana je u Narodnom muzeju Srbije i Narodnom pozorištu u Beogradu

  • 0
Dani Ermitaža u Srbiji Foto: Nikola Anđić

Beograd je bio domaćin prvih Dana Ermitaža u Srbiji, manifestacije od međunarodnog kulturnog značaja, koju su od 24. do 29. oktobra organizovali jedan od najvećih muzeja na svetu Ermitaž, Ministarstvo kulture Republike Srbije i kompanija „Gasprom njeft“. Glavni muzej Rusije predstavio je obiman i raznolik program: veličanstvene izložbe, predavanja za stručnjake i širu publiku, seminare, umetničke radionice, baletske i operske predstave, filmska ostvarenja i arheološku konferenciju.

Svečana ceremonija otvaranja Dana Ermitaža održana je u Narodnom muzeju Srbije i Narodnom pozorištu u Beogradu. U njoj su uzeli učešće: potpredsednica Vlade i ministarka kulture Republike Srbije Maja Gojković, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije Nikola Selaković, zamenica direktora Ermitaža Svetlana Adaskina, zamenik generalnog direktora kompanije „Gasprom njeft“ za korporativne komunikacije Aleksandar Dibalj, direktorka Narodnog muzeja Srbije Bojana Borić Brešković i direktor Narodnog pozorišta u Beogradu Svetislav Goncić. Među gostima na svečanom

otvaranju bili su i članovi Vlade, istaknute ličnosti u kulturi, predstavnici Srpske Pravoslavne Crkve i srpske poslovne zajednice.

U saradnji sa Narodnim muzejom Srbije, Ermitaž je 24. oktobra otvorio dve izložbe – „Nevidljiva umetnost“ i „Carski porcelan“. Inkluzivni projekat „Nevidljiva umetnost“ pruža posetiocima jedinstvenu priliku da dotaknu umetnost. Ovakva interakcija omogućava slabovidim i slepim posetiocima da taktilno osete umetničke eksponate, a drugima da dodirom dožive predmete iz nasleđa svetske kulture: drevne ćilime, freske i skulpture. Izložba „Carski porcelan“ na svoj način govori o ruskoj carskoj dinastiji Romanov. Dvorski servisi – punopravni učesnici dvorskog i porodičnog života monarha – postaju

svedoci bogate istorije Ruske imperije. Uz rekonstruisane komplete, važan vodič na ovom putovanju kroz istoriju su multimedijalne tehnologije. Portreti ruskih imperatora, panorame Sankt Peterburga, slike rezidencija i dvorskih trpeza pomažu posetiocima da osete duh vremena i urone u posebnu atmosferu Ermitaža.

Izložbe u Narodnom muzeju Srbije prati naučno-obrazovni program: vođeni obilasci izložbi sa kustosima, predavanja, okrugli stolovi i umetničke radionice za oslikavanje porcelana. Izložbe „Nevidljiva umetnost“ i „Carski porcelan“ ostaju otvorene za posetioce sve do 24. novembra 2023. godine. Već u prvim danima manifestacije rekordan broj građana posetio je izložbe u Narodnom muzeju Srbije, a zbog velikog interesovanja i prijavljenih učesnika, formirane su i liste čekanja za učešće u umetničkim radionicama i predavanjima.

Tokom Dana Ermitaža u prepunoj sali Narodnog pozorišta u Beogradu dva puta su na sceni nastupali umetnici sanktpeterburškog državnog akademskog baleta „Leonid Jakobson“. Domaćoj publici predstavili su najbolja dela iz svog 2 repertoara: nedavno obnovljeni „Briljantni divertisment“, minijature iz ciklusa „Roden“, svetsku klasiku i fragment baleta „Nestašne pesmice“.

Nastupi Baleta Jakobson simboličan su poklon povodom 100-godišnjice srpskog baleta, koji se razvijao pod uticajem koreografa i plesača iz Rusije.

Važan deo programa Dana Ermitaža bile su premijere filmova „Imperatorke“ i „Petar I - Poslednji car i prvi imperator“, koje je predstavio partner „Gasproma“, „Prijatelji Sankt Peterburga”. Filmovi reditelja Andreja Kravčuka koji su prvi put prikazani na velikom platnu u Srbiji deo su istorijskog ciklusa „Rusija“, posvećenog događajima i ličnostima koji su učestvovali u formiranju Ruske imperije. Takođe, gledaoci su posle projekcija učestvovali u kreativnom susretu i razgovoru sa rediteljem ovih ostvarenja.

Dani Ermitaža u Srbiji završeni su koncertom čuvenog ruskog baritona Vasilija Gerela, uz učešće soprana Nazije Amineve. U pratnji orkestra Narodnog pozorišta u Beogradu pod upravom peterburškog dirigenta Mihaila Golikova, umetnici su izveli svetske operske klasike - Verdija, Pučinija, Rimskog-Korsakova, napuljske pesme, kao i popularne pesme na ruskom i srpskom jeziku. Puna sala Narodnog pozorišta stojeći je pozdravila i izvođenje kompozicije „Tamo daleko“ i dugo nije puštala ruske umetnike da siđu sa scene.

Održavanje prvih Dana Ermitaža u Srbiji postalo je moguće zahvaljujući sporazumu o saradnji u oblasti jačanja kulturno-istorijskih veza Rusije i Srbije, koji su 2023. godine potpisali kompanija „Gasprom njeft“ i muzej Ermitaž.

Program partnerstva obuhvata podršku Rusko-srpskoj arheološkoj ekspediciji, godišnje održavanje manifestacije Dana Ermitaža u Srbiji, organizovanje izložbi i naučnih konferencija, kao i zajedničke projekte za očuvanje objekata istorijskog nasleđa.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA