Istorijsko stradanje Jevreja i Roma: Izložba "Holokaust u Srbiji" u Prvoj beogradskoj gimnaziji

Izložba "Holokaust u Srbiji" otvorena je danas u Prvoj beogradskoj gimnaziji, a u organizaciji Centra za primenjenu istoriju.
Izložbu je otvorio direktor Prve beogradske gimnazije, Aleksandar Andrejić, i istoričar i direktor Centra za primenjenu istoriju, Milovan Pisari.

Postavka je deo istraživačkog projekta o logorima za Jevreje i Rome u Srbiji za vreme Drugog svetskog rata, kao mestima sećanja i o suočavanju sa antisemitizmom, radikalizmom i ekstremizmom koji su doveli do Holokausta.
Izložba je namenjena đacima osnovnih i srednjih škola u Srbiji, koji će se kroz arhivske dokumente, fotografije, novinske članke i prateće istorijske tekstove upoznati sa istorijom Roma i Jevreja u Srbiji pre Drugog svetskog rata, dešavanjima u Srbiji za vreme okupacije i prvim progonima Jevreja i Roma, mestima stradanja i logorima u Srbiji, ali i o otporu i spasavanju Jevreja i Roma od strane njihovih sunarodnika i komšija.
Između ostalog, publika ima priliku da se podseti nekadašnjeg direktora Prve beogradske gimnazije Spasenija Price, koji je spasio učenika gimnazije jevrejskog porekla od sigurne smrti i za to dobio odlikovanje Pravednika među narodima.
Na izložbi je predstavljena i prateća publikacija o logorima za Jevreje i Rome u Srbiji, koja govori o mestima koja su za hiljade ljudi bila poslednje odredište pre smrti.

Dok su pojedine obeležene i pretvorene u memorijale i muzeje, mnoge lokacije nemaju nikakva obeležja koja bi ukazala da su se tu nalazili koncentracioni logori.
Izložba će tokom 2020. godine biti predstavljena u Beogradu, Novom Bečeju, Boru, Trsteniku i Lazarevcu, a realizuje se uz podršku Ambasade SAD u Srbije.

Video: Zvao sam se Johan Fišer... Bio sam zatvorenik zloglasnog Gestapovog zatvora u Pančevu
(Tanjug.rs)
Video: Kako vrućine utiču na srce, šta se dešava kada zagrejani pipijete ledenu vodu, objašnjava kardiolog
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mihailović
Jevreji i Romi...a Srbi nisu završavali u logoru???
Podelite komentar
Radovan
Ciji antisemitizam, radikalizam i ekstremizam je doveo do Holokausta? Gde se u tekstu pominje zlocinac i krivac, posto se govori o zlocinima, logicno je da se pomene i zlocinac, ali toga nema. U tekstu ima pojmova kao "Logori u Srbiji", i "Holokaust u Srbiji", i samim tim se lepi odgovornost Srbiji, a dobro znamo da je Srbija bila okupirana i nije postojala kao politicki entitet tokom WW2, vec samo kao okupaciona zona. Zanima me zasto se u tekstu nigde ne pominju reci poput Nemacka, nacisti. Nemci su abolirani, a mi smo ispade odgovorni?! Srbi su isto stradali zajedno sa Jevrejima i Romima u 2.sv.ratu, i jedan od retkih svetskih naroda koji nikada u svojoj istoriji nije bio antijevrejski nastrojen. Da treba obeleziti sva mesta, to svakako treba.
Podelite komentar
Deda
Поздрављам организаторе ове корисне и потребне изложбе. Ми смо мала и доста нетолерантна средина. Ми још нисмо осудили људе који су пре 27 година у Штрпцима из воза истерали и стрељали наше суграђане. Ни наредбодавца.
Podelite komentar