Izložba "Muzičko prijateljstvo – Davorin Jenko i Stevan Stojanović Mokranjac" upriličena u Ljubljani

Izložba je priređena povodom proslave Manifestacije Dani srpsko-slovenačkog prijateljstva

  • 0
Muzej grada Beograda u Ljubljani Foto: Milovan Miki Terzić

Muzej grada Beograda upriličio je tematsku izložbu „Muzičko prijateljstvo – Davorin Jenko i Stevan Stojanović Mokranjac“, o životu i radu ova dva muzička velikana. Izložba je priređena povodom proslave Manifestacije Dani srpsko-slovenačkog prijateljstva, i trajala je od 1. juna do 10. juna, u izložbenom prostoru Parohijskog doma Srpske Pravoslavne Crkve u Ljubljani. Prilikom otvaranja prisutne su pozdravili prvi sekretar ambasade Republike Srbije, gospodin Aleksandar Gatalica, gospođa Divna Obrenović i gospodin Marko Sladojević iz Srpskog kulturnog centra „Mihajlo Pupin“.

Muzej grada Beograda u Ljubljani Foto: Muzej grada Beograda

Kao dan srpsko-slovančkog prijateljstva obeležava se 12. jun i tom prilikom održana je proslava u Sloveniji uz prisustvo brojnih sponzora, zvanica, među kojima su bili svetska šampionka Nađa Higl Boharevic, ansambl „Kvintetke“ i vioske zvanice i prijatelji, među kojima su prisustvovali: nj. k. v. Aleksandar II Karađorđević i prineze Katarina, prof. Dr Milorad Pupovac, ambasador BiH u Sloveniji Milorad Živković,

prvi sektreat ambasade Republike Srbije u Sloveniji Aleksandar Gatalica i direktorka Muzeja grada Beograda Jelena Medaković, koja se obratila pristunima:

Muzej grada Beograda u Ljubljani Foto: Milovan Miki Terzić

„Na naše veliko zadovoljstvo po prvi put je prikazan javnosti jedan od muzičkih legata, koji je u sastavu Muzeja grada Beograda, u pitanju je građa o kompozitoru Stevanu Stojanoviću Mokranjcu. Ovom izložbom smo na najlepši način doprineli manifestaciji Dani srpsko-slovenačkog prijateljstva, koja se tradicionalno održava u junu mesecu u Ljubljani, prikazavši jedno muzičko prijateljstvo između kompozitora Davorina Jenka, rođenog Slovenca i kompozitora Stevana Stojanovića Mokranjaca, čime smo ukazali na duge i trajne veze između naša dva naroda, naročito kada je u pitanju kultura. Pored arhivske građe i narativnog dela, ovu izložbu smo upotpunili digitalnim sadržajem, tako da su posetioci mogli da koračaju rodnom Mokranjčevom kućom u Negotinu, putem VR naočara, a najznačajnije kompozicije ovih autora bile su dostupne za preuzimanje uz skeniranje QR kodova. Na ovaj način, uz digitalni sadržaj, Muzej grada Beograda privlači i edukuje mlade, formirajući novu publiku. Za Muzej grada Beograda je od velike važnosti da svoju građu predstavlja u zemlji, ali i u dijaspori, itičući istoriju kulture srpskog naroda. Zahvaljjujem se na pozivu za saradnju i na pomoći prilikom realizacije izložbe Prvom sekretaru ambasadora Republike Srbije u Sloveniji, gospodinu Aleksandru Gatalici, kao i gospođi Divni Obradović i gospodinu Marku Sladojeviću iz Srpskog kulturnog centra „Biblioteka Mihajlo Pupin - izjavila je Jelena Medaković, direktorka Muzeja grada Beograda.

Muzej grada Beograda u Ljubljani Foto: Milovan Miki Terzić

Skup je održan uz podršku Sprskog kulturnog centra u Ljubani „Mihajlo Pupin“ i Slovenačkog poslovnog kluba iz Beograda, u cilju jačanja veza između naša dva naroda, koje traju vekovima.

O izložbi „Muzičko prijateljstvo – Davorin Jenko i Stevan Stojanović Mokranjac“ Kompozitori Davorin Jenko (1835–1914) i Stevan Stojanović Mokranjac (1856–1914) su među najznačajnijim ličnostima zaslužni za razvoj srpske muzičke kulture, i umetnosti uopšte, u drugoj polovini 19. veka. Na izložbi je predstavljen materijal različitog tipa, među kojima su fotografije, arhivska građa, kao i lični predmeti kompozitora Stevana Stojanovića Mokranjca.

Postavka je upotpunjena digitalnim sadržajima, uz koje publika može da pristupi muzici ovih kompozitora, kao i da se prošeta kroz rodnu kuću Stevana St. Mokranjca uz VR naočare. Tokom trajanja izložbe emitovaće se epizode o Jenku i Mokranjcu, serijala „Srpska muzika kroz vekove“, naučno obrazovnog programa RTS. Autor izložbe je Marijana Dujović, a autori postavke Jelena Medaković i Filip Šoln.

Digitalni sadržaj realizovao je Ocolo Studio.

Oni žive - Izložba „Svesvrstani“ Uroša Krčadinca u Studentskom gradu

Izložba „Svesvsrtani“ umetnika Uroša Krčadinca, nastala kao rezultat umetničko-kustoske rezidencije u studentskom domu Studentski grad u okviru međunarodnog projekta “They: Live-student lives revealed through context-based art practices”, biće otvorena od 23. juna do 9. jula na nekoliko lokacija u Studentskom gradu na Novom Beogradu.

Za projekat “Svesvrstani”, umetnik Uroš Krčadinac je napisao program koji može da generiše beskonačan broj zastava i beskonačno mnogo različitih mikroidentiteta. Uz pomoć ovog programa, preko 150 studenata generisalo je svoje individualne zastave, barjake njih samih. Prateći ovaj proces, izložba postavlja pitanja o vezi između tehnologije i ideologije. Kada izaberemo zastavu, jesmo li je zbilja sami izabrali ili smo se tek upecali na automatizovanu udicu?

Tokom trajanja izložbe 1. jula biće organizovana društvena igra “Svesvrstani” na otvorenim prostorima u Studentskom gradu, osmišljena pod mentorstvom rediteljke Ane Pinter iz Beograda i kroz zajednički rad rediteljke, umetnika Uroša Krčadinca, i kustosa Lava Mrenovića sa studentima.

Maida Gruden, urednica likovnog programa u Domu kulture Studentski grad i koordinatorka projekta “They: Live”, o predstojećoj izložbi je rekla: “Izložba Svesvrstani obuhvatila je participativni rad sa studentima na nekoliko nivoa: kroz širi pristup rada sa mladom publikom, zatim, kroz radionički rad sa grupom studenata i uključivanje prikupljenih arhivskih fotografija o životu studenata u Studentskom gradu putem uslovno rečeno, dijaloga između studenata i AI generatora zastava koji je umetnik Uroš Krčadinac osmislio”.

Maida Gruden je o suštini rezidencije i ovog projekta dodala: “Mislim da je umetničko-kustosko rezidencijalno istraživanje u Studenjaku, koje će rezultirati izložbom Svesvrstani, uspelo da se približi senzibilitetu mlade generacije studenata primenom tehnologije novih generativnih medija i na taj način omogućilo uvid u stavove, navike, kulturne potrebe, međusobne odnose, kao i odnos stanara Studentskog grad prema prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, što je pored razvoja participativnog odnosa sa publikom, bio jedan od motiva realizacije međunarodnog projekta They: Live. Paralelno, umetnički poduhvat Svesvrstani nudi edukativni potencijal za ktitičko sagledavanje uloge savremenih tehnologija u svakodnevnom životu savremenog čoveka i moguće ga je na istraživačko-umetnički način primeniti u studentskim kampusima drugih zemalja”.

Period od 15. marta do 15. aprila 2022. godine umetnik Uroš Krčadinac i kustos Lav Mrenović proveli su na rezidencijalnom boravku u Studentskom gradu tokom kojeg su imali prilike da se bolje upoznaju sa istorijom Studenjaka kroz arhivske fotografije, prikupljene iz privatnih albuma nekadašnjih i sadašnjih stanara, da se uključe u studentski život, permanentno razvijajući i primenjujući digitalni participativni umetnički rad u studentskom kontekstu. Umetnički rad Svestvrstani posvećen je razvijanju senzibiliteta prema novim oblicima digitalne kulture, što je od velikog značaja za sve nas, žitelje 21. veka, naročito za studente kako bi razumeli medijsku, estetsku, ideološku i tehnološku logiku koja stoji iza algoritama, koji generišu ozbiljan deo komercijalnog i ideološkog sadržaja na Internetu i kako bi bili kadri da postanu subjekti tehnološkog sveta, umesto da ostanu tek njegovi objekti.

Uroš Krčadinac je digitalni umetnik, programer, autor i edukator koji smišlja i vodi radionice, kreira data umetnost, vizuelizacije podataka, animiacije i animirane filmove, performanse, interaktivnu umetnost, programira veštačku inteligenciju, crta digitalne crteže, bavi se digitalnom književnošću i eksperimetalnom geografijom.

Lav Mrenović je nezavisni kustos i umetnički kritičar. Diplomirao je istoriju umetnosti na Unverzitetu u Beogradu. Trenutno istražuje uticaj globalizacije na sistem savremene umetnosti u Beogradu od 2000. godine do danas. Njegove sfere interesovanja su savremena umetnost i njeni odnosi s politikom i identitetima.

Program umetničko-kustoskih rezidencija u studentskim kampusima odvijao se paralelno tokom prve polovine 2022. godine u još četiri grada: Madridu, Podgorici, Rijeci i Novom Sadu. U petak 24. juna od 14.00 – 19.30 u Klubu Magistrala Dragan Ve Ignjatović u Domu kulture Studentski grad biće održan THEY: LIVE SAMIT - jednodnevna konferencija posvećena predstavljanju realizovanih umetničko-kustoskih rezidencija u studentskim kampusima u Beogradu, Rijeci, Madridu, Podgorici i Novom Sadu na kojoj će svoja iskustva podeliti umetnici i kustosi iz navedenih gradova.

Projekat “They: Live-student lives revealed through context-based art practices” podržan je od strane programa za kulturu i medije Evropske Unije Kreativna Evropa i Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije. Pored Doma kulture Studentski grad iz Beograda koji je lider projekta, kao partneri na projektu učestvuju i Međunarodni centar za arhivska istraživanja Ikarus Hrvatska iz Zagreba, Institut za savremenu umjetnost iz Cetinja, Akademija primjenjenih umetnosti iz Rijeke, Fakultet za audiovizuelne komunikacije na Univerzitetu kralj Huan Karlos iz Madrida. Pridruženi partneri na projektu i prijatelji projekta su Institut za umetnost u kontekstu na Univerzitetu umetnosti iz Berlina, Centar za primenjenu istoriju iz Beograda, Studentska asocijacija Univerziteta u Novom Sadu i ustanova Studentski centar iz Beograda.

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA