Film "Pomirenje" rediteljke Marije Zidar u bioskopima od 3. novembra

-"Pomirenje" je opservacija sukoba muškaraca u visoko patrijarhalnom balkanskom društvu. Mlada žena izgubila je život u unakrsnoj pucnjavi. Okom kamere fokusiramo se na muškarce koji odlučuju o njenom nasleđu, svedočeći o realnosti razgovora i rituala iz kojih su žene od pamtiveka bile isključene - ističe rediteljka filma Marija Zidar

  • 0
Film "Pomirenje" Foto: Vertigo Slovenija

Drevni sistem vrednosti poznat kao Kanun, koji je tokom devedesetih godina bio zabranjen, ponovo oživljava u Alabaniji, posebno u njenim severnim delovima. Po ovom običajnom zakonu koji je vekovima regulisao sve aspekte života u zajednici, kao i porodične nesuglasice, oprost znači pomirenje dve strane - o čemu i govori istoimeni dokumentarni film slovenačke rediteljke Marije Zidar.

Film koji je svetsku premijeru imao u Kopenhagen DOX-u, jednom od najvećih festivala dokumentarnog filma, a potom prikazan na brojnim drugim: od Međunarodnog festivala dokumentarnog filma „Beldoks“ u Beogradu, preko prestižnog internacionalnog festivala dokumentarnog filma u IDFA u Amsterdamu, Sarajevo Film Festivalu, do filmskog festivala u Sidneju, „POMIRENJE“ snimljeno u koprodukciji naći će se na reperotaru domaćih bioskopa od 3. NOVEMBRA, ukazujući na pokušaj mirenja dveju porodica nakon konflikta koji se završio velikom tragedijom.

Film Foto: Vertigo Slovenija

Jedna osamnaestogodišnjakinja je ubijena u žučnom porodičnom sukobu u brdima severne Albanije. Njen ožalošćeni otac je rastrzan pritiscima lokalnog biskupa i predsednika nevladine organizacije iz prestonice, ne samo da oprosti ubici u zatvoru i njegovoj porodici kao hrišćanin, već i da se pomiri sa njima, kako je nekada zahtevao prastari plemenski kodeks - Kanun. Dirljiv i oštrouman prikaz patrijarhalnog društva uhvaćenog između prošlosti koja ne odlazi i neizvesne sadašnjosti.

„“POMIRENJE“ je opservacija sukoba muškaraca u visoko patrijarhalnom balkanskom društvu. Mlada žena izgubila je život u unakrsnoj pucnjavi. Okom kamere fokusiramo se na muškarce koji odlučuju o njenom nasleđu, svedočeći o realnosti razgovora i rituala iz kojih su žene od pamtiveka bile isključene,” ističe rediteljka filma Marija Zidar.

Film Foto: Vertigo Slovenija

Radnja filma smeštena je u savremenoj Albaniji, 2014. kada su tokom pet godina snimanja direktor fotografije Latif Hasoli i slovenačka reditelja Marija Zidar istraživali i tranzicioni proces ove zemlje. Nakon pada komunističkog sistema 1990. godine, ponovo oživljava Kanun koji je predhodno bio zabranjen i oštro kažanjavan.

Kao i mnoge druge stare tradicije i Kanun je često pogrešno shvaćen i predstavljen. Običaj koji može da omogući pomirenje, a ne osvetu kako je često interpretiran, rediteljka Marija Zidar u svom filmu teži da se odmakne od stereotipnih prikaza Kanuna u medijima kao da je reč o krvnoj osveti, časti i primitivnom nasilju.

“Razlozi za oživljavanje Kanuna daleko su složeniji od pukog shvatanja da je reč o starim zakonima koji netaknuti preživljavaju u današnjem vremenu,” zaključuje rediteljka.

Nastao u koprodukciji, film POMIRENJE podržan je od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Filmskog centra Srbije.

(Telegraf.rs/PR)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA