≫ 

Srušeni ideali i izneverena očekivanja: Preljuba i tragedija "Seoske učiteljice" Svetolika Rankovića

Glavna junakinja je mlada Ljubica, koja nakon završene škole dobija zaposlenje u jednom selu...

  • 0
Svetolik Rankovic Svetolik Ranković / Foto: Wikipedia/Djordjes

"Seoska učiteljica", drugi po redu roman Svetolika Rankovića, objavljen je 1898. godine. Delo pripada epohi realizma u kojoj je društvena stvarnost sumorna i mračna, puna beskrupuloznih pojedinaca, a seoski život je daleko od bilo kakve idealizacije...

"Seoska učiteljica" se može nazvati i psihološkim romanom, odnosno romanom ličnosti, budući da se bavi složenim mentalnim stanjem pojedinca, kao i čestom upotrebom unutrašnjeg monologa.

Glavna junakinja je mlada učiteljica Ljubica, koja nakon završene škole dobija zaposlenje u jednom selu. Ona dolazi puna nada, ideala i zanosa, ne bi li prosvetila srpsko stanovništvo.

Međutim, već prvi kontakt sa ljudima na selu donosi joj veliko razočaranje. Oni ne vole školu jer smatraju da im odvlači decu od seoskih poslova. Uz to, i lokalna samouprava je potkupljiva i nepravedna, što Ljubici ne donosi nikakvu sigurnost u novoj sredini. Ovo je jedan od realističnih trenutaka u Rankovićevom narativu jer su pisci pre njega slične situacije i podneblja predstavljali idealistički.

Selo Foto-ilustracija: Pixabay

Ljubičin kolega je dobroćudni, ali nezanimljivi Gojko koji je veoma zaljubljen u nju. Ona pristaje da se uda za njega, ali je u braku nesrećna jer joj je dosadno. Beg nalazi u vanbračnoj vezi sa učiteljem Vlajkom, Gojkovim drugom i velikim ženskarošem.

Od tuge Gojko umire, a Ljubica se preudaje za Vlajka. Međutim, i dalje je nesrećna jer i Vlajko nju vara. Ona se u potpunosti razočarava u život i izvršava samoubistvo.

Svetolik Ranković je otvorenih očiju posmatrao svet oko sebe, podvlačeći tamne strane patrijarhalnog društva. Ovaj književnik i teolog, koji je predavao veronauku u Kragujevcu, Nišu i Beogradu, živeo je samo 36 godina, ali je za sobom ostavio 25 pripovedaka i 3 romana.

Rođen je na današnji dan 1863. godine.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA