≫ 

Arsenijević: Internacionalni Krokodil sa Velšom i Kurejši

- Kontakt sa Velšom i Kurejšijem je napravljen prošle godine, međutim zbog situacije sa Kovidom nisu mogli da dođu - rekao je programski urednik Vladimir Arsenijević

  • 0
Hanif Kurejsi Irvin Velš Foto: Wikimedia/Nrbelex/ed g2s • talk

Gostovanje britanskih pisaca Irvina Velša i Hanifa Kurejšija 26. avgusta na "Krokodilu" nastavak je nastojanja da regionalni književni festival bude internacionalni, rekao je danas njegov programski urednik Vladimir Arsenijević.

"Poslednjih godina smo pozivali internacionalne goste. Kontakt sa Velšom i Kurejšijem je napravljen prošle godine, međutim zbog situacije sa Kovidom nisu mogli da dođu. Fenomenalna je situacija da se ove godine otvorio mali džep i postalo je moguće da dođu", rekao je Arsenijević na konferenciji za novinare.

"Krokodil" će pod nazivom "Borders vs. Frontiers" biti održan od 26. do 29. avgusta u Beogradu, uz besplatan ulaz za posetioce, a festival otvara razgovor sa Velšom i Kurejšijem, koji će čitati delove svoje proze, uz simultani prevod sa engleskog, u amfiteatru ispred Muzeja Jugoslavije.

"Oba su popularna kod naše književne publike. Velš prevashodno zbog romana i film ''Trejnspoting'', ali i Kurejši zaista ima sedam, osam prevedenih knjiga i jedan je od miljenika naše publike", naglasio je Arsenijević.

Ispred Muzeja Jugoslavije 27. avgusta predstaviće se pisci Igor Štiks, Ognjenka Lakićević, Ana Miloš, Damir Karakaš i Elvedin Nezirović, kao i Aleksandar Hemon onlajn uključenjem iz SAD.

Poseban deo večeri biće posvećen piscu Bekimu Sejranoviću (1972-2020), o kome će govoriti pisci Arsenijević i Milica Vučković, kao i izdavač Ivan Bevc, dok će izvode iz njegovih dela čitati glumac Leon Lučev.

"Imaćemo interesantan i potresan segment posvećen Bekimu koji je tragično preminuo prethodne godine. Nekako je tužno svojom smrću pokazao regionalnoj publici koliko je voljen i koliko su mu knjige čitane", ocenio je Arsenijević.

Kako je najavljeno, u večernjem programu "Krokodila" 28. avgusta na istom mestu učestvuju Dragan Markovina, Ivana Bodrožić, Katarina Mitrović, Kristian Novak, Semezdin Mehmedinović i onlajn uključenjem iz Nemačke Saša Stanišić.

Iste večeri u kratkom razgovoru istoričari Tvrtko Jakovina, Dubravka Stojanović, Ruža Fotiadis kao i pisac Mehmedinović najaviće konferenciju "Histoire pour la liberté", koja 29. avgusta u Jugoslovenskoj kinoteci zatvara "Krokodil".

Kako je najavljeno na konferenciji će učestvovati Bodrožić, Štiks, Mehmedinović, Damir Agičić, Husnija Kamberović, Tomas Šad i Milivoj Bešlin, dok su moderatori Dragan Markovina i Jakovina.

Istoričarka Stojanović je najavila da će u prvom delu konferencije voditi razgovor istoričari, dok će u drugom učestvovati i pisci.

Stojanović je ocenila da su "svi svesni koliko su određena nacionalistička tumačenja prošlosti omogućila ratove u Jugoslaviji, koliko su ih podržavala i koliko su ti ratovi sada preseljeni na teren istorije".

"Svake godine - 11. jula, 5. avgusta, onda ide Vukovar - tačno imamo ritam kada nam se prošlost vraća direktno u lice i kada se odnosi u regionu i unutar društava jako uskomešaju", navela je Stojanović.

Prema njenim rečima, istoričari kao struka imaju obavezu da ponude drugačije viđenje prošlosti, da rade na tome da se u regionu pomire države i društva, i da se otvore dijalozi.

Kako je najavila, u drugom delu konferencije govoriće o tome kako ih pritiska prošlost "mladi pisci zajedničkog jezika", koji se "na ovaj ili onaj način bave ratovima koji su jako pogodili i njihove generacije".

Debatni program "Krokodila" biće održavan u Centru za kulturnu dekontaminaciju, a počinje 28. avgusta predstavljanjem projekta "Objedinjujuća snaga različitosti: evropska književnost kroz vreme, žanrove i jezike".

Istog dana sledi debata "Borders vs Frontiers" u kojoj će učestvovati, između ostalih, pisci Darko Tuševljaković i Marćin Viha iz Poljske i Milena Seljimi iz Albanije.

Kako je najavljeno, 29. avgusta panel diskusija u okviru projekta "Better Together" okupiće predstavnike regionalnih nevladinih organizacija u diskusiji o odgovoru državnih institucija na pandemiju u odnosu na nevladin sektor, a pogotovo u odnosu na organizacije iz domena kulture i kreativnih industrija.

U Jugoslovenskoj kinoteci 29. avgusta će urednici Arsenijević i Štiks predstaviti poslednje izdanje edicije "Zajednička čitaonica".

Svi programi "Krokodila" ispred Muzeja Jugoslavije (20:00), u CZKD-u (11:00 i 12:00) i u Jugoslovenskoj kinoteci (18:00) besplatni su za posetioce.

"U specifičnoj atmosferi sada već dugotrajne pandemije kovid-19 kada pravila više nikom nisu najjasnija, festival u dijalektički međuodnos stavlja one granice koje nas sputavaju i drže u mestu (Borders) s onima do kojih uspevamo da dobacimo i koje su tu da bismo ih neprestano pomerali (Frontiers)", saopštio je ranije "Krokodil".

Organizator festivala je Udruženje "Krokodil", a njegovo održavanje pomogli su Evropska komisija, USAID, Balkan trast for demokrasi, Ter solider, Nacionalna platforma Srbija stvara i Muzej Jugoslavije.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA