Umro Tom Lerer

V. Đ.
V. Đ.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Kantautor Tom Lerer, satiričar koji je stekao popularnost pedesetih i šestdesetih zahvaljujući svom zajedljivom pogledu na politiku i društveni život, preminuo je, prema izveštajima. Imao je 97 godina.

Lerer je preminuo u subotu, 26. jula, u svom domu u Kembridžu, Masačusets, potvrdio je njegov prijatelj Dejvid Herder za The New York Times i Associated Press. Uzrok smrti nije saopšten.

Predstavnici Toma Lerera nisu bili dostupni za komentar u trenutku objavljivanja.

Rođen u Njujorku, u aprilu 1928. godine, kao sin Morisa i Ane Lerer, Tom je rano pokazao sklonost ka muzičkom stvaranju. Kao nadareno dete, počeo je da uči klasični klavir sa sedam godina, a kasnije se okrenuo pop muzici. U tom periodu počinje da komponuje numere u stilu mjuzikla, što će postati osnova njegovog kantautorskog talenta.

Lerer je pokazivao sličan nivo umešnosti i u svom akademskom životu. Nakon što je završio školu Loomis Chaffee, pripremnu školu za koledž u Vindzoru, Konektikat, upisao je Harvard univerzitet, gde je stekao diplomu iz matematike.

Lererov muzički pravac počeo je da se oblikuje tokom njegovih studentskih dana na univerzitetu iz Lige bršljana. Često je pisao komične pesme kako bi zabavio svoje prijatelje, uključujući i satiričnu pesmu u stilu studentske borbene himne pod nazivom „Borite se žestoko, Harvarde“ (Fight Fiercely, Harvard). Kasnije je sastavio program pod nazivom „Fizička revija“ (Physical Revue), zbirku njegovih akademskih satiričnih pesama, nazvanu po naučnom časopisu Physical Review.

Lerer je izvodio svoje parodije po kafeima i studentskim okupljanjima širom Kembridža, Masačusets. Kako je interesovanje za njegovu muziku među studentima Harvarda raslo, Lerer je otišao u studio i snimio svoj debi album pod nazivom „Pesme Toma Lehrera“ (Songs by Tom Lehrer).

Vinil od 10 inča, snimljen tokom jednosatne studijske sesije koja je koštala 15 dolara, brzo je rasprodat u tiražu od 400 primeraka, a nakon nekoliko reizdanja, navodno je prodat u 350.000 primeraka. Album je ponovo izdat 1997. godine i 2004. godine uvršten u Nacionalni registar snimaka (National Recording Registry).

U retrospektivnoj recenziji albuma za Nacionalni registar snimaka, autor Ronald L. Smit istakao je da je Lehrer bio pionir žanra tzv. „bolesnog“ humora.

„Ljubavna pesma "I Hold Your Hand in Mine" govorila je o odsečenoj ruci. ’Budi spreman’ je pozivala izviđače da podvode svoje sestre“, napisao je Smit. „’My Home Town’ sa zadovoljstvom je opisivala kolekciju idiota, perverznjaka i vlasnika prodavnice po imenu Den: ‘Bio je super. Ubio je taštu i samleo je baš fino. I posuo malo preko svakog banana-splita.’“

Lerer je stekao master diplomu na Harvardu 1947. godine i ostao u doktorskom programu te škole nekoliko godina, uprkos sve uspešnijoj muzičkoj karijeri. Takođe je predavao na univerzitetima kao što su Tehnološki institut Masačusetsa (MIT), Univerzitet Kalifornije u Santa Kruzu, kao i na svom matičnom fakultetu — Harvardu.

Tom Lerer postao je legenda satire uprkos kratkotrajnoj karijeri

Pored svojih intelektualnih i muzičkih interesovanja, Lerer je proveo i dve godine u američkoj vojsci, nakon što je regrutovan 1955. godine. Njegovo vojno iskustvo, koje je uključivalo rad u Nacionalnoj bezbednosnoj agenciji (NSA), pružilo mu je obilje inspiracije za pisanje pesama. Njegov drugi album, „Još Toma Lerera“ (More of Tom Lehrer) iz 1959. godine, sadržao je numeru „Čoveku je čast biti vojnik“ (It Makes a Fellow Proud to Be a Soldier).

Svoj poslednji album, živi snimak „To je bila ta godina“ (That Was the Year That Was), Lehrer je objavio 1965. godine, a njime je dospeo među 20 najboljih na Billboard 200 listi. Nakon turneje po Švedskoj, Danskoj i Istočnoj Nemačkoj 1967. godine, duhoviti kantautor povukao se iz javnosti, prema navodima Nacionalnog registra snimaka.

Ipak, Lerer se nije u potpunosti odrekao muzike. Kada se pridružio profesorskom kadru Univerziteta Kalifornije u Santa Kruzu 1972. godine, pored predavanja matematike držao je i kurs muzičkog pozorišta.

Uprkos relativno kratkoj karijeri, Lerer je tokom godina inspirisao brojne muzičare i satiričare, uključujući „Vird Ala“ Jankovića ("Weird Al" Yankovic), švedskog glumca Larsa Ekborga i argentinsku pevačicu Naču Gevaru (Nacha Guevara).

Lerer nije bio u braku u trenutku smrti. Nije imao dece.

(Telegraf.rs/izvor: USA Today)

Video: Biljana Cincarević u podkastu "Glasno" o svojoj knjizi, drevnim mudrostima i moći umetnosti

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA