≫ 

Zašto je planinarenje u amaterskom smislu opasno na srpskim planinama: Vodič za bezbedan uspon

Najbitnije je da svako pojedinačno sagleda svoje fizičke, ali i psihičke mogućnosti, pre nego što krene put nekog planinskog vrha

  • 0
Žena devojka planinarenje mobilni telefon ranac Foto: Shutterstock

Ako želite da upoznate neku planinu, najbolje je da to učinite u pratnji stručnog lica, odnosno u okviru organizovanih tura.

Međutim, pojedinci ipak smatraju da to mogu sami da učine. Ali planinarenje zahteva i znanje, kao i iskustvo, da bi bilo bezbedno.

I nije samo zimi opasno upustiti se u takve avanture bez prethodnog znanja, odnosno u pratnji stručnog vodiča, nego i leti. Istini za volju, zimi je nezgodnije zbog vremenskih prilika, ali ništa manje nije opasno samostalno, odnosno amaterski planinariti ni u drugim periodima godine.

Šta treba znati?

Najbitnije je da svako pojedinačno sagleda svoje fizičke, ali i psihičke mogućnosti, pre nego što krene put nekog planinskog vrha.

Zatim je važno da odabere destinaciju i pripremi sve što će mu biti potrebno od opreme. Naravno, ako se ide organizovano, vodič će obavestiti svakog učesnika o tome.

Kondiciona i tehnička zahtevnost konkretne rute igraju značajnu ulogu u izboru, ali i psiho-fizičko stanje pojedinca.

Bitno je i da garderoba koju nose pojedinci tokom planinarenja bude funkcionalna, ali i da ih dobro štiti. Mnogi iskusniji planinari preporučuju da se nosi garderoba i za sunce i za kišu, mada sve zavisi i od težine same ture, ali i od trenutnih, odnosno očekivanih vremenskih prilika na lokaciji.

U zavisnosti od toga koliko traje tura će zavisiti i dodatna oprema, koja se preporučuje planinarima da ponesu, kao i lekovi, odnosno kozmetika.

Pratite vremenske prilike

Ukoliko ipak odlučite da sami krenete na planinarenje i pod pretpostavkom da ste poneli sve što vam je potrebno, ne zaboravite da je vreme faktor izuzetno značajan za uspešnost određene planinarske akcije.

Zato je dobro da neposredno pre polaska pratite aktuelnu vremensku prognozu za željenu lokaciju. Takođe bi trebalo i da tokom planinarenja obratite pažnju na određene znake da je, na primer oluja blizu, pa je upravo o takvim znacima i potrebno da se informišete pre odlaska.

Bezbednost je najbitnija i to treba uvek da vam bude primarno na umu.

Ukoliko ipak odlučite da samostalno krenete na planinarenje, ne zaboravite da se javite najbližima i da ih prethodno uputite i plan koji imate. Najbolje je da se sa njima dogovorite da im se javljate na svakih par sati, kako bi mogli da reaguju ako vam se tom prilikom nešto loše dogodi.

I ne zaboravite da vi idete izabranoj planini u goste, te da bi trebalo da je poštujete.

Video: Spušta se naglavačke s planinčuge neke, pogledajte ludu priču Spajder deke

(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA