Crna deonica Srbije: Po legendi, na mestu potopljenog sela duše predaka još uvek traže svoj mir

Legende su duboko ukorenjene u našoj narodnoj tradiciji, kao i verovanja da se u mrtve ne dira. Ne kaže se bez razloga da su groblja mesta gde naši preminuli preci treba da počivaju u miru.
Upravo zato i nije čudno što postoje putevi u Srbiji, koji su označeni kao crne deonice, budući da se na njima događa veći broj nesreća, a što se sve dovodi u vezu sa duboko ukorenjenim verovanjima da se groblja ne diraju.
Ali, čini se da su se o to nepisano pravilo ipak ranije oglušivali.
Kako je nastalo jezero Kokin Brod?
Čuveno Zlatarsko jezero, na kome mnogi danas uživaju u toku letnjih meseci, možda baš i nije pravo mesto za uživanje, ako se uzme u obzir istorija njegovog nastanka.
Iako je treće jezero u Srbiji po veličini, Zlatarsko jezero ipak ima neslavnu prošlost.
Ovo veštačko jezero je nastalo 60-ih godina prošloga veka, kada je potopljeno celo jedno naseljeno mesto.

U tadašnjem Kokinom Brodu se nalazilo sve ono što je treba da ima jedno selo. Osim škole, bila je tu i pošta, zatim pekara i dve prodavnice, policijska stanica, kao i stadion, pa čak i hotel i pozorište. Bile su tu, naravno, i kuće meštana Kokinog broda, ali i groblje.
Gradnja hidroelektrane
Odluka je doneta i započeta je gradnja jedne od najdužih brana u Evropi među onima koje su nasute zemljom. A posledica toga jeste potopljeno celo jedno selo, sa svime što se u njemu nalazilo.
Reka Uvac je pregrađena i nastala je hidroelektrana Kokin Brod.
Ali iz godine u godinu su saobraćajne nesreće na toj deonici puta brojne. Ako je verovati meštanima koji su skloni da prihvate narodno tumačenje, onda će nesreće u toj meri prestati da se događaju kada mrtvi preci, čije su kosti ostale na potopljenom groblju Kokinog Broda, budu mogli zaista da počivaju u miru.
Naravno da ima onih koji takve tvrdnje odbijaju apriori i sve pripisuju bahatoj vožnji i neprilagođenoj brzini.
(Aleksandra Blažević/Telegraf.rs)
Video: Porfirije: Sazvežđe srpskih mučenika rasuto je po svim krajevima naše zemaljske postojbine
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Prazne priče
Pre ce biti bahata voznja, umor i sl. Izgradnjom HE Djerdap potopljeni su Donji Milanovac, Tekija, Dobra, deo Golubca, V.Gradista i duz cele Djerdapske magistrale ne postoje crne tacke.
Podelite komentar