Istorijski preokreti Lige šampiona: Barsa ne želi sudbinu Crvene zvezde! (VIDEO)
U utorak od 20.45 Bajern Minhen će pokušati da na Alijanc areni načini jedan od najvećih preokreta u istoriji Lige šampiona. Barselona je ubedljivo slavila u prvom meču na Kamp Nou sa 3:0, tokom koga je demonstrirala silu nad ekipom Pepa Gvardiole.
Dobra vest za Bavarce je što su ovakvi preokreti viđani u istoriji najelitnijeg klupskog takmičenja. ESPN se prisetio 10 najvećih, a među njima je i jedan meč Crvene zvezde
10. Borusija Dortmund - Malaga, 2013. godine
Ovaj meč i nije toliko uzbudljiv kada je u pitanju preokret posle prvog meča, pošto je prvi duel u Malagi završen rezultatom 0:0, ali je utakmica u Dortmundu navijačima donela neverovatno uzbuđenje.
Ako se za neki meč može reći da je ''za infarkt'' to je bio upravo ovaj u Nemačkoj, gde je u nadoknadi vremena režiran pravi fudbalski triler.

Malaga je bila na korak od plasmana u polufinale, pošto joj je Eliseu u 82. minutu doneo prednost od 2:1. Ušlo se u nadoknadu meča, a Dortmundu je bilo potrebno da postigne dva gola.
Izgledalo je kao nemoguća misija, ali su ''milioneri'' preko Rojsa u 91, i Santane 93. minutu ostvarili neverovatan podvig i zakazali polufinalni duel protiv Reala. Borusija je u toj sezoni došla i do finala, gde ih je porazio Bajern.
9. Panatinaikos - Crvena zvezda, 1971. godine
Crvena zvezda u Ligi šampiona nije učestvovala od 1992. godine, i poslednjih godina jedva uspeva da prođe čak i uvodna kola kvalifikacija, a grupnu fazu nekog evropskog takmičenja poslednji put je igrala 2007. godine. Ipak, svojevremeno je ekipa iz Ljutice Bogdana bila evropska sila, a 1991. godine zauvek je ušla u istoriju fudbala osvajanjem ''ušatog pehara'' u Bariju, kada je u finalu pobedila Olimpik Marsej posle izvođenja penala.
Zvezda je prvo finale mogla da igra i 20 godina pre najvećeg uspeha u svojoj istoriji. I bila je nadomak tog ostvarenja, pošto je u prvom meču polufinala 1971. godine ubedljivo savladala Panatinaikos na svom trenu sa 4:1.
Posle ubedljive pobede na Marakani svi su ekipu Miljana Miljanića videli u finalu na Vembliju, međutim, u Atini se dogodilo čudo. Panatinaikos je pobedio sa 3:0, golovima Antonisa Antonaidisa u 1. i 55. minutu, i Aristidisa Kamarasa u 64. minutu, i tako sebi obezbedio finale.
Crvena zvezda u svojoj istoriji nije odigrala kontroverzniji meč od ovog, koji je proizveo niz raznoraznih teorija zavera o kojima se i danas priča.
Za revanš u Atini i dan danas kruže mnoge kontroverze i glasine. Najrealnija glasi da su fudbaleri Crvene zvezde bili drogirani i da su gotovo svi koji su igrali u revanšu osećali tegobe od jela i pića. U tu teoriju veruje i Stanislav Karasi, koji je bio deo te Zvezdine generacije.

On je imao infekciju pred duel, zbog koje je bio izolovan od ostalih igrača i nije jeo i pio isto što i ostatak ekipe.
- Zbog te infekcije bio sam odvojen od čitavog tima. U Atinu smo stigli u nedelju, tri dana pre meča. Odseli smo u "Hiltonu", u centru grada. Smestili su me na potpuno izolovan drugi sprat, da ne bih još nekoga zarazio. Nisam jeo isto što i ostatak tima. Saigrači su mi posle pričali kako uopšte nisu ručavali odvojeno, u salonu kako je uvek bio običaj, već u hotelskom ekspres restoranu. Sve je to bilo dosta čudno.
- Sada, kada sa ove distance sagledam sve, mogu slobodno da kažem da su bili drogirani. Ništa na terenu nije izgledalo normalno! U 90. minutu, pri rezultatu 3:0, šutnuo sam sa oko 30 metara. Video sam da lopta ide u gol, podigao ruke i skoro počeo da se radujem, ali je golman vrhovima prstiju zakačio loptu i skrenuo je u korner. Jurili smo taj jedan gol, potrčao sam napred, stavio loptu u ugao i video da nemam kome da centriram. Svi su stajali! Potpuno nenormalna situacija. I sudija je tada odsvirao kraj - prisetio se Karasi meča u Atini.
Nešto slično izjavio je i Mile Novaković, koji je igrao na tom meču.
- Jedan oniži Grk je ušao u našu slvačionicu i doneo nam je osveženje. Mi smo, naravno, popili limunadu, i to je poslednje čega se sećam sa te utakmice - ispričao je Novaković o meču koji je i dan danas pun kontroverzi.
8. Hamburger - Real Madrid, 1980. godine
Najuspešniji klub u istoriji Lige šampiona i aktuelni šampion Real Madrid, doživeo je 1980. godine jedan od najvećih neuspeha u svojoj istoriji u polufinalnom duelu protiv Hamburgera.
Kraljevski klub je pobedio u prvom duelu na svom stadionu sa 2:0 i tako jednom nogom bio u finalu koje je trebalo da se igra Santjago Bernabeu. Ipak, Nemci su pobedili sa čak 5:1 u revanšu i tako pokvarili planove Madriđana za spektakularno finale. Dominirao je visoki napadač Hrubeš koji je postigao dva gola.
Bavarci se nadaju sličnom ishodu u duelu španske i nemačke ekipe, kao ovom pre 35 godina.
7. Juventus - Real Madrid, 2003
Duel ovih ekipa videćemo i u sredu na Santjago Bernabeu. Juve će pokušati da zadži prednost od 2:1 iz prvog meča. Uloge su bile obrnute pre 12 godina, tada je ekipa iz Torina jurila isti rezultat, i na kraju uspela da pobedi sa 3:1, golovima Davida Trezegea, Alesandra Del Pjera i Pavela Nedveda.

Značajan doprinos ovom rezultatu dao je golman Đanluiđi Bufon, koji je u drugom poluvremenu odbranio jedanaesterac Luišu Figu. Real je u 89. minutu smanjio rezultat na 3:1 preko Zinedina Zidana, ali to im nije bilo dovoljno za plasman u finale.
6. Barselona - Geteborg, 1986. godine
Barselona je ove sezone u pohodu na petu titulu u Ligi šampiona. Ipak, uspesi kluba u najjačem evropskom takmičenju došli su tek u modernoj istoriji kluba. Sve dok 1992. godine nisu osvojili prvu titulu, Katalonci su bili opsednuti osvajanjem ''ušatog pehara'', jer su mogli samo da gledaju u leđa Realu, koji je dominirao u Evropi i osvajao titule, za razliku od njih.
Pre nego što je osvojila prvu titulu, Barsa je tome bila najbliža 1986. godine, ali je tada u finalu poražena od Steaue iz Bukurešta posle izvođenja penala.
Do finala su došli posle istorijskog preokreta u polufinalu. Šveđani su pobedili sa 3:0 u prvom meču. Isti rezultat viđen je i u revanšu na Kamp Nou, pa je je duel rešen izvođenjem penala u kojima su uspešniji bili Katalonci, a jedan od njih postigao je i sadašnji trener Bajerna, Pep Gvardiola.
5. Monako - Real Madrid, 2004. godine
Klub iz Kneževine bio je 2004. godine jedno od najprijatnijih iznenađenja Lige šampiona uz Porto, koji je osvojio titulu te sezone.
Monako je u četvrtfinalu ostvario veliki preokret, pošto je u revanšu na svom stadionu pobedio Real sa 3:1, i tako nadoknadio poraz od 4:2 u prvom duelu na Santjago Bernabeu.
Jedan od igrača koji je obeležio duel je Fernando Morijentes. Kraljevi su ga prosledili Kneževima, i on im je u polufinalu presudio, pošto je bio stelac i u prvom i u drugom duelu.
Morijentes je prosleđen na pozajmicu da bi se otvorio prostor za skupo plaćene ''galaktikose'' koje su činili Ronaldo, Zidan, Figo, Bekam... međutim to im se kasnije osvetilo, a Morijentes je imao mnogo motivacije na pretek, i golove je burno proslavljao.
4. Inter - Liverpul, 1965. godine
Inter je u polufinalu pobedio Šenklijev Liverpul. Pred revanš u Milanu situacija nije izgledala povoljno po Neroazure, pošto su poraženi sa 3:1 na Enfildu. Međutim, na Đuzepe Meaci su pobedili sa 3:0 i ostvarili veliku pobedu i ušli u finale. Kasnije su i osvojili titulu, drugi put uzastopno tako što su pobedili Benfiku sa 1:0, a meč se igrao i na stadionu u Milanu.
3. Real Madrid - Mančester junajted 1968. godine
Crveni đavoli su prvu titulu osvojili 1968. godine, kada su u finalu savladali Benfiku sa 4:1. Ipak, mnogo teži posao odradili su u polufinalu protiv Real Madrida. Junajted je pobedio u prvom duelu na Old Trafordu sa 1:0 golom Džordža Besta. Kraljevski klub je furiozno započeo revanš i već posle 15 minuta vodio je sa 3:1. Ipak, Junajted je sa dva gola u pet minuta došao do izjednačenja i rezultata koji ih je vodio u finale.
2. Deportivo La Korunja - Milan, 2004
Milan je 2004. godine branio titulu u Ligi šampiona i imao je drim tim predvođen Kakom, Ševčenkom, Pirlom, Maldinijem, Nestom... U meč protiv Deportiva ušli su kao apsolutni favoriti, što su i opravdali u prvom meču na San Siru kada su pobedili sa 4:1. Andrea Pirlo je otkrio da je njegova ekipa u glavama već bila u polufinalu pred let u Galiciju.
Tamo je ekipa iz La Korunje za samo 43 minuta anulirala prednost Milana preko Valtera Pandijanija, Huan Karlos Valerona i Alberta Lukea. Rezervista Fran je petnaest minuta pre kraja postiao i četvrti gol za špansku ekipu koja je sa 4:0 u revanšu obezbedila prolaz u polufinale.
1. Mančester junajted - Juventus, 1999
Polufinalni duel Junajteda i Juventusa iz 1999. godine izabran je od strane ESPN-a za najveći preokret u istoriji Lige Šampiona kada su u pitanju revanš mečevi.
Prvi duel na Old Trafordu završen je sa 1:1. Juventus je u Torinu već posle desetak minuta imao 2:0, golovima Filipa Inzagija u 6. i 11. minutu. Crveni Đavoli su uzvratili preko kapitena Roja Kina u 24. i Dvajta Jorka u 34. minutu, i tako na poluvremenu izjednačili rezultat. Pobedu Junajtedu doneo je Endi Kol u 83. minutu čime je svojoj ekipi osigurao plasman u finale.
Slavni engleski klub je u još jednom dramatičnom mreču u finalu pobedio Bajern iz Minhena i tako 1999. godine došao do druge pobede u svojoj istoriji.
(D. U.)
Video: Domeniko Mesina postao predsednik Sudijske komisije FSS, otkrio kako će se sudije kažnjavati ubuduće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Crveno bijela Krajina
Milan - Liverpool ubjedljivo najbolji preokret.
Podelite komentar
Zoran
A sta mislite o preokretu Liverpula protiv Milana pre 10 godina i Man Utd protiv Bajerna?
Podelite komentar
Nema vise od tebe nista
Kaka zvezda i barselona sta pricate to to se nikad nije moglo uporedit
Podelite komentar