LE: Atletiko blizu finala, sjajan preokret Sportinga! (VIDEO)

Valensija je ubedljivim porazom u Madridu još jednom potvrdila da se nalazi u očajnoj formi, dok Bilbao nije ličio na tim koji je prethodno eliminisao Mančester Junajted i Šalke

• 0

Kartu za Bukurešt čekirao je madridski Atletiko, dok će za još jednu konkurisati Sporting i Atletik iz Bilbaoa! "Jorgandžije" su u prvom polufinalnom susretu Lige Evrope demolirale Valensiju rezultatom 4:2, dok je Sporting u Lisabonu, zahvaljujući sjajnoj igri u drugom poluvremenu stigao do preokreta i trijumfa od 2:1, koji im daje realne izglede da se na "San Mamesu" izbore za finale.

Na "Žoao Alvalade" stadionu u Lisabonu viđena su dva potpuno različita poluvremena. Prvih 45 minuta bili su uglavnom dosadni, oba tima su igrom kroz sredinu terena pokušavali da dođu do neke ozbiljnije akcije, a sve interesantno desilo se u finišu. Sporting je u periodu od 40. do 45. minuta stvorio dve odlične šanse, preko Žoao Pereira i Van Volfsvinkela, ali su oba igrača bila neprecizna iz neposredne blizine.

Nastavak susreta doneo je znatno uzbudljiviju utakmicu, a inicijalna kapisla za pravu rapsodiju Sportinga bio je vodeći gol Bilbaoa u 54. minutu. Grešku u odbrani domaćeg tima iskoristio je Aurteneče u 54. minutu i doveo Baskijce do prednosti na radost nekoliko hiljada njihovih vernih navijača, koji su pohrlili u glavni grad Portugala. Umesto Bilbaou, taj gol dao je krila Sportingu, koji se potpuno razgoropadio u nastavku utakmice, a ključni momenat desio se u 68. minutu, kada je trener Sa Pinto umesto defanzivca Karika ubacio Karilja. On je uneo neophodnu agresiju u napad Sportinga, koji je iz minuta u minut sve više stezao obruč oko gola Atletika. Mora se priznati da tim Ludaka Marsela Bijelse uopšte nije ličio na ekipu koja je u prethodnim nedeljama lako izlazila na kraj sa Mančester Junajtedom i Šalkeom. Domaći su izjednačili krajnje inteligentnim golom Insue u 76. minutu. Na odbijenu loptu natrčao je omaleni Argentinac i glavom sa desetak metara poslao loptu u "malu mrežicu" Iraizosa - 1:1!

Frenetičnim pristupom Sporting je nastavio da "grize i kida" protivnika, a iz takve igre Dijego Kapel je samo tri minuta kasnije doneo potpuni preokret. Primio je loptu na dvadesetak metara i "odapeo strelu" koju čuvar mreže Baskijaca nije mogao da zaustavi. Sporting je zadovoljniji trijumf, ali s obzirom na primljeni gol, mogu da žale što nisu iskoristili još jednu od sjajnih šansi u finišu utakmice. U svakom slučaju, ovaj rezultat najavljuje spektakl na "San Mamesu", gde oba tima sa pravom iščekuju plasman u finale.

Sporting – Bilbao 2:1

Strelac: Insua 76, Kapel 79 – Aurteneče 54

Stadion: “Žoze Alvalade”

Gledalaca: 50.000

Sudija: Jonas Erikson (Švedska)

Žuti kartoni: Ismailov, Žoao Pereira (Sporting), Ituraspe, De Markos (Bilbao)

SPORTING (4-1-2-3): Rui Patrisio, Danijel Kariko (od 68. Kariljo), Polga, Žoao Pereira, Insua, Ćandao, Skars, Ismailov, Kapel (od 84. Pereirinja), Andre Martins (od 76. Dijego Rubio), Van Volfsvinkel. Trener: Rikardo Sa Pinto

BILBAO (4-1-2-3): Iraizos, Aurteneče, Amorabieta, Iraola, Ekiza, Ituraspe, De Markos, Ander Erera (od 73. San Hoze), Ljorente (od 87. Tokero), Susaeta (od 83. Ibai Gomez), Muniain. Trener: Marselo Bijelsa

U Madridu je Atletiko praktično završio posao - 4:2. Predvođeni dvostrukim strelcem Radamelom Falkaom, tim Dijega Simeonea je najavio reprizu 2010. godine, kada su osvojili Ligu Evrope trijumfom nad Fulamom (2:1). Valensija je i ovoga puta pokazala da se nalazi u očajnoj formi, a prema prikazanom na "Visente Kalderonu" gosti sa obala Sredozemnog mora mogu da budu i srećni što su primili samo četiri gola. Interesantno, oba gola Valensija je postigla u zaustavnim vremenima poluvremena, što je više odraz nedovoljne koncentracije domaćih fudbalera.

Ipak, ako ponove igru iz prvog meča, nema sumnje da će Atletiko sačuvati prednost, i plasirati se u finale, gde će pokušati da osvoje drugi trofej u tri sezone.

Atletiko – Valensija 4:2

Strelci: Falkao 18, 78, Miranda 49, Lopez 54 – Žonas 45+3, Rikardo Kosta 90+4

Stadion: “Visente Kalderon”

Gledalaca: 55.000

Sudija: Kreg Tompson (Škotska)

Žuti kartoni: Arda Turan, Domingez (Atletiko), Feghuli, Dijego Alves (Valensija)

ATLETIKO (4-2-3-1): Kurtoa, Filipe Luis, Domingez, Miranda, Suarez, Arda Turan (od 81. Tijago), Gabi, Adrijan (od 90. Salvio), Huanfran, Dijego (od 88. Perea), Falkao. Trener: Dijego Simeone

VALENSIJA (4-2-3-1): Dijego Alves, Rami, Đordi Alba (od 72. Pijati), Viktor Ruiz, Rikardo Kosta, Matije, Topal, Feghuli (od 72. Kanales), Tino Kosta, Žonas (od 79. Aduriz), Soldado. Trener: Unai Emeri