Tek treći gol u Abidalovoj karijeri

Barselonin svetski rekord: sedam uzastopnih mečeva bez poraza protiv Reala u Madridu

• 2

Barselona je stekla kapitalnu zalihu za revanš s Realom u četvrtfinalu španskog fudbalskog kupa, a ujedno je postala prvi tim na svetu koji na stadionu „Santijago Bernabeu” nije izgubio na sedam mečeva uzastopno. „Kraljevski klub” je kod kuće poslednji put pobedio najljućeg rivala 7. maja 2008. u prvenstvu sa 4:1 (2:0).

Barselonin niz bez poraza u Madridu izgleda ovako:

Real – Barselona 2:6 (1:3) prvenstvo 2. maj 2009.

Real – Barselona 0:2 (0:1) prvenstvo 10. april 2010.

Real – Barselona 1:1 (0:0) prvenstvo 16. april 2011.

Real – Barselona 0:2 (0:0) polufinale Lige šampiona (prvi meč) 27. april 2011.

Real – Barselona 2:2 (1:2) superkup Španije (prvi meč) 14. avgust 2011.

Real – Barselona 1:3 (1:1) prvenstvo 10. decembar 2011.

Real – Barselona 1:2 (1:0) kup (prvi meč) 18. januar 2012.

Januar – mesec za pogotke

Glavna figura susreta u kupu bio je francuski levi bek Erik Abidal (32), koji je u 76. minutu kao centarfor reagovao na Mesijevu "loptu s očima" i poslao je iza leđa Realovog golmana Ikera Kasiljasa za pobedu s 2:1, i najlepši dar treneru Đozepu Gvardioli za 41. rođendan.

Abidalu je to tek treći pogodak u karijeri, a i prethodna dva su slična ovom kao jaje jajetu: Francuz se jednostavno neprimetno ubacuje s leve strane u šesnaesterac protivnika, nadajući se da će saigrač da ga uoči.

Prvi gol je postigao 17. januara 2007, u svojoj poslednjoj sezoni u Lionu, kome je u polufinalu Kupa ligaša Francuske (jedan meč) doneo pobedu kod kuće protiv Le Mana s 1:0 (23. minut). Bordo je u finalu na stadionu „Francuska” bio uspešniji sa 1:0 golom u 89. minutu.

I drugi Abidalov gol ima značajnu težinu. Postigao ga je u 74. minutu revanša osmine finala španskog kupa protiv Atletika u Bilbaou 5. januara prošle godine, isto na Mesijevo proigravanje. Ljorente je izjednačio deset minuta kasnije, ali je Barselona prošla dalje zbog gola u gostima, pošto je na „Nou Kampu” bilo 0:0.

Samo dva meseca kasnije Abidalu je otkriven tumor na jetri. Uspešno je operisan, a na teren se vratio u najlepšem mogućem trenutku, u finalu Lige šampiona protiv Mančester junajteda na Vembliju, koji je Barsi pripao sa 3:1.

Januar je, dakle, mesec za Abidalove golove. Pogledajte prva dva u njegovoj karijeri.